Nitra 17. novembra 2019 (HSP/Foto: Ľudmila Synaková)

Výstava pri príležitosti Mesiaca fotografie pripomína fotografickú tvorbu významného maliara, sochára, fotografa – nositeľa Ceny mesta Nitry – Mariána Žilíka. Výstava fotografickej tvorby, inštalovaná v Galérii Foyer v Starom divadle Karola Spišáka v Nitre, je prierezom jeho tvorby od roku 2004  až do roku 2017

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke výstava OKA-MIHY – OKAMIHY Mariána Žilíka

Pod názvom OKA-MIHY – OKAMIHY, je vôbec prvou samostatnou fotografickou výstavou Mariána Žilíka,  realizovanej už  in memoriam a zároveň spomienkou na druhé výročie umelcovho úmrtia. Na vernisáži môžu návštevníci vidieť fotografie, zachytávajúce nitrianske motívy s dominantou hradu i blízkeho okolia mesta. Zaujímavé sú aj súbory inscenovaných záberov z jeho zahraničných ciest, zameraných nielen na známe, ale i neznáme historické architektonické pamiatky.

Ako na vernisáži uviedla kurátorka výstavy Marta Hučková – Kociánová, akademický maliar Marián Žilík sa v oblasti voľnej výtvarnej tvorby venoval aj fotografii, ktorú vyštudoval na  Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave. Autorova tvorba v rámci tohto média bola prezentovaná počas jeho života skôr na kolektívnych výstavách a len v malej miere. Nitrianska verejnosť má tak v súčasnosti možnosť prostredníctvom inštalovanej výstavy nazrieť do tvorivej „trinástej foto komnaty“ osobnosti Mariána Žilíka.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke otvorenie výstavy OKA-MIHY – OKAMIHY Mariána Žilíka

„Koncepcia celej výstavy je predstavená v znení umelcových prežitých momentov a v prelínaní tak, ako bežal, či prebiehal jeho život v treťom miléniu. Fotoaparátom zaznamenával na pohľad bezvýznamné detaily mestského prostredia  nielen našej Nitry, ale i svetových miest  Mníchova, Berlína, či Benátok. Pri ich návštevách ho zaujal  chodník, stopa v dlažbe, schody na ktorých niekto stratil podpätok,“ povedala Marta Hučková – Kociánová.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke výstava OKA-MIHY – OKAMIHY Mariána Žilíka

Akademický maliar Marián Žilík sa narodil v Mojmírovciach pri Nitre 13. 6. 1948. Po absolvovaní SŠUP v Bratislave študoval  na VŠVU v Bratislave na Oddelení figurálnej a krajinárskej maľby u prof. Jána Želibského. Absolvoval v r. 1976.  V tom istom roku mu bola udelená Cena Martina Benku. V roku 1996 Cena Dušana Jurkoviča. Počas svojho života získal viacero významných ocenení.

V roku 2009 získal prestížnu Cenu za architektúru CE-ZA-AR za Kríž, kamenný reliéf, inštalovaný v Pastoračnom centre UKF v Nitre. Bol zakladajúcim členom i predsedom Združenia nitrianskych výtvarníkov N? 89. Cena mesta Nitry mu bola udelená v roku 2018 in memoriam, ako aj Cena Nitrianskeho samosprávneho kraja v roku 2019. Marián Žilík celý svoj tvorivý život prežil v Nitre.

Ľudmila Synaková

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj