Jeruzalem 3. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)

Ak sa súčasná patová situácia v Izraeli nevyrieši do 11. decembra, budú sa musieť konať ďalšie predčasné parlamentné voľby. Ako v utorok oznámila tamojšia ústredná volebná komisia, najskorším možným dátumom pre ich konanie je 25. február 2020. Informoval o tom v utorok denník The Times of Israel

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Denník pripomenul, že výsledok parlamentných volieb v apríli a ani v septembri neviedol k vytvoreniu novej vlády. Ide o prvý prípad tohto druhu v politických dejinách Izraela.

Poslanci Knesetu majú teraz čas ešte do 11. decembra, aby našli a najmenej 61 hlasmi podporili kandidáta na premiéra, ktorý by bol schopný zostaviť novú funkčnú vládu.

Ak sa tak v stanovenom termíne nestane, parlament bude automaticky rozpustený a budú vypísané ďalšie predčasné voľby – tretie v priebehu jedného roka.

Ako uviedol spravodajský portál i24news, strana Jednota (Likud) premiéra Benjamina Netanjahua naďalej pokračuje v rokovaniach o vytvorení vlády širokej koalície s centristickým blokom Modrá a biela    (Kachol lavan) vedeným Bennym Gancom.

Tieto rokovania sú však v slepej uličke. Modrá a biela totiž kategoricky odmieta byť členom koaličnej vlády, ktorú by viedol z korupcie obžalovaný Netanjahu.

Netanjahu by zasa chcel zostať vo funkcii premiéra, a to prvých šesť mesiacov mandátu vlády, aby bol pri dôležitých diplomatických aktoch.

Netanjahu v pondelok spresnil, že ide o anexiu údolia rieky Jordán, ktorú sľúbil pred poslednými voľbami do Knesetu a podporila ju aj americká administratíva. Ďalšou záležitosťou, pri ktorej si Netanjahu želá byť, je podpísanie zmluvy o spoločnej obrane s USA, ktorej je Ganc rozhodným odporcom.

Ganc v pondelok na svojom konte na sociálnej sieti Twitter vysvetlil, že strana Modrá a biela pod jeho vedením nikdy nepodporí nijakú medzinárodnú zmluvu, ktorá by mohla obmedziť fungovanie štátu (Izrael) a schopnosť jeho armády brániť ho“.

Po septembrových voľbách bol zostavením vlády poverený najskôr Netanjahu a po jeho neúspešnom pokuse aj Ganc. Ani jemu sa však vládu vytvoriť nepodarilo.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj