Bratislava 21. mája 2019 (HSP/Foto:Maxpixel)

Štrasburský súd pre ľudské práva rieši otázku, či môže byť matka otcom svojho dieťaťa? Na súd sa totiž obrátil rodič dieťaťa a žiada, aby bol v rodnom liste vedený ako otec, aj keď dieťa sám porodil. Rozhodnutie bude zásadné aj pre Slovensko. Informuje portál Echo24

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Na Európsky súd pre ľudské práva sa obrátil transsexuál narodený ako žena, ktorý v Berlíne porodil dieťa v čase, keď bol úradne vedený ako muž. Do rodného listu dieťaťa bol ale zapísaný ako matka s pôvodným menom. On by však chcel byť vedený v dokumentoch ako otec dieťaťa.

Nemecká matrika sa kvôli sporu obrátila na tamojšie súdy a tie jej dali za pravdu. A tak celý prípad doputoval až na súd pre ľudské práva v Štrasburgu, na ktorom, sa rodič domáha zmeny v rodnom liste s argumentom, že zápis je v rozpore s vnímaním ich spoločného vzťahu.

Dieťa prišlo na svet vďaka umelému oplodneniu a vďaka spermiám od neznámeho darcu. Podľa informácií by malo ísť o prvého muža, ktorý v krajine priviedol na svet dieťa.

O prípad sa intenzívne zaujíma aj Slovensko, konkrétne Asociácia opatrovníckych sudcov. V kauze chcú intervenovať ako tretia strana.

“Čo sťažnosť robí z nášho pohľadu zaujímavú, je skutočnosť, že nemecká právna úprava je prakticky totožná so slovenskou. Zdanlivo formálny problém registrácie verejnej listiny nesie veľkú škálu súvisiacich právnických a praktických otázok,” uviedla pred súdom pre ľudské práva zástupkyňa Slovenskej republiky Marica Pirošíková.

“Najzásadnejšou z nich je určenie identity dieťaťa a jeho rodinných vzťahov, materstva a otcovstva. Materstvo je stanovené základnou premisou, matkou dieťaťa je žena, ktorá ho porodila,” dodala.

Podľa jej slov sa chce Slovensko, do formovania právnych noriem určujúcich rodinné vzťahy a identitu transsexuálnych ľudí a ich detí zapojiť tým, že podporí pozíciu Nemecka.

Slovensku už súd vyhovel a treťou stranou sa v prípade stalo, v prípade konkrétnej slovenskej asociácie ešte rozhodnutie nepadlo.

K prípadu by sa, podľa informácií denníka Echo24, mohla vyjadriť ako tretia strana aj Česká republika.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj