Wellington 20. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Tragická nehoda vrtuľníka na Novom Zélande sa stala, keď voľne položené nohavice vyleteli von z kabíny a omotali sa okolo chvostového rotora helikoptéry. Vo štvrtok to v predbežnej správe uviedla Komisia pre vyšetrovanie dopravných nehôd, ktorú citovala tlačová agentúra AFP

Záber z miesta nehody

Neobvyklé okolnosti pádu stroja z októbra, ktorý si vyžiadal tri ľudské životy neďaleko dovolenkármi vyhľadávaného mesta Wanaka na novozélandskom Južnom ostrove, opísala komisia v správe s predbežnými zisteniami.

“Sú dôkazy, že vrchné nohavice, ktoré boli položené v kabíne, sa dostali von z vrtuľníka a zamotali sa do chvostového rotora,” uviedla hlavná komisárka Jane Mearesová.

“Stopy farby na nohaviciach sa zhodujú s farbou a obrysmi lopatiek chvostového rotora – a stopy na lopatkách chvostového rotora sa zhodujú so zipsom a oblým gombíkom na nohaviciach,” vysvetlila hlavná komisárka.

Komisia v správe napísala, že prípad len zdôrazňuje nebezpečenstvo, aké predstavujú voľne položené predmety v kabínach helikoptér.

Nehoda sa stala 18. októbra, keď vrtuľník vzlietal, a vyžiadala si životy pilota Micka Wallisa a dvoch pracovníkov z úradu na ochranu životného prostredia.

Ďalším tragickým momentom v prípade je aj to, že len pred niekoľkými mesiacmi zahynul pri pilotovaní vrtuľníka v tej istej oblasti pilotov brat Matt Wallis.

Podľa predbežných záverov komisie bolo najpravdepodobnejšou príčinou nešťastia zlyhanie hnacieho hriadeľa hlavného rotora, takže vrtuľník prestal vo vzduchu fungovať.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj