La Paz 20. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Juan Karita)

Požiare porastov v Bolívii spálili za niečo vyše mesiaca lesy a pastviny na plochách s rozlohou vyše 3,1 milióna hektárov vrátane oblastí patriacich do amazonského regiónu. Oznámila to vo štvrtok ochranárska nadácia Priatelia prírody, ktorej odhad vychádza zo satelitných snímok, informovala tlačová agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Uvedený rozsah pripadá na obdobie, odkedy začali farmári a rančeri v auguste s vypaľovaním pastvín. V správe ochranárov sa tiež uvádza, že celkove zhorelo v Bolívii od januára 4,1 milióna hektárov lesa, čo zodpovedá veľkosti Švajčiarska.

Rozsiahle požiare tento rok postihli aj amazonský prales v susednej Brazílii, čo vyvolalo medzinárodné pobúrenie a kritiku na adresu environmentálnej politiky tamojšieho krajne pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. V prípade Bolívie však horia väčšinou suché lesy, prérie a poľnohospodársky využívané plochy v juhovýchodnom regióne Chiquitania, ktoré nadväzujú na amazonský dažďový prales.

Podľa ochranárskej nadácie pripadá 1,4 milióna hektárov na zalesnené plochy v Chiquitanii. Samospráva provincie Santa Cruz, kde sa vyskytla väčšina požiarov, vyčíslila rozlohu tamojšieho spáleného územia na 2,7 milióna hektárov.

Bolívijské úrady tvrdia, že požiare bežne zakladajú farmári a rančeri, aby obnovili alebo získali nové pastviny, tento rok sa však oheň vymkol spod kontroly v dôsledku sucha a silného vetra, čo vláda pripisuje klimatickej zmene. Kritici zase tvrdia, že k pohrome prispel vládny dekrét z júla, ktorý dovoľuje kontrolované vypaľovanie porastov na poľnohospodárske účely.

Proti požiarom v Bolívii zasahujú tisíce vojakov, policajtov a dobrovoľníkov, pričom boli nasadené aj dve cisternové lietadlá zo Spojených štátov a Ruska.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj