Paríž 26. januára 2019 (HSP/lefigaro.fr/Foto:screenshot YouTube)

Nie, toto nie je reklama na istý druh tovaru, ale príbeh ako z Tisíc a jednej noci. Neodohráva sa však v ďalekom orientálnom Bagdade, ale len toť na skok v modernom Paríži 21 storočia

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predmetný toaletný papier značky Marks & Spencer

Internetom sa šíria viaceré videá zákazníkov, ktorí vyzývajú na bojkot siete Marks & Spencer a obracajú sa na rôzne moslimské spolky. Značka sa (definitívne) rozhodla stiahnuť tento papier z predaja.

Nie, toto nie je vtip, ani príbeh z lekárskej ambulancie určitého zariadenia, ale realita týchto dní januára 2019 vo vyspelej európskej krajine – vo Francúzsku.

(Nemá halucinácie?) ako sa vyjadril istý zamestnanec Marks & Spencer? Faktom však je, že istá zákazníčka obchodu v La Défense, neďaleko Paríža, verí že rozoznala meno Allah na toaletnom papieri, ktorý sa predával v tomto obchode.

Odsudzovaným nápisom je vlastne štylizovaná kresba listov rastliny aloe vera. Video rozhorčenej zákazníčky sa sociálnymi sieťami šíri ako vírus a prípadu sa ujímajú aj moslimské spolky. Pod týmto mediálnym tlakom sa britská značka Marks & Spencer rozhodla (definitívne) stiahnuť tento papier, ktorý je na trhu už päť rokov, z predaja.

Vo videu uverejnenom v utorok  na Twitteri žena filmuje, ako hovorí (v obchode Marks & Spencer v La Défense). “Na vlastné oči som sa presvedčila že na tomto toaletnom papieri je nápis Allah, meno božie,” dojatá ukazuje trojvrstvový toaletný papier obohatený výťažkom z aloe vera.

“Zamestnanci mi povedali, že to preveria a že sú zhrození, že o tom nevedeli a naozaj prijali veľa telefonátov. Značka to prešetrí a bezodkladne stiahne tento artikel z predaja.” Žena vyzýva (všetkých) nech idú do každej predajne Marks & Spencer po celom Francúzsku aj inde a nech robia to isté: “Najprv dosiahnuť stiahnutie tohto odporného artiklu z predaja a potom poslať sťažnosť na riaditeľstvo značky.”

Akákoľvek podoba s iným symbolom je celkom náhodná

Zodpovedný pracovník obchodu Marks & Spencer, ktorý si želá zostať v anonymite, potvrdil novinám Le Figaro: “Táto zákazníčka naozaj oslovila predavačky tvrdiac, že na toaletnom papieri je napísané Allah. Vyzerala unavená, ako keby celú noc nespala. Je z toho škandál. Vysvetlili sme jej, že na toaletnom papieri sú listy rastliny aloe vera. Odišla bez toho, že by si ho kúpila a viac sa neozvala.”

Značka však považovala za vhodné ihneď uverejniť vyhlásenie. “Vážení zákazníci, po nedávnych pripomienkach na adresu roliek nášho toaletného papiera s výťažkom aloe vera sme tento artikel definitívne stiahli z predaja.” K správe predajca pridal detaily obrázkov toaletného papiera a raziacej formy používanej na výrobu tohto papiera. “Ako sa sami môžete presvedčiť, kresba na papieri zobrazuje rastlinu aloe vera. Vlastnosti papiera a spôsob razenia vzoru na papier spôsobujú, že kresba na papieri je menej presná, než na raziacej forme. Ubezpečujeme vás, že akákoľvek podoba s nejakým iným symbolom je celkom náhodná.”

Petícia proti “patetickému pokusu o urážanie islamu”

Pred niekoľkými dňami uverejnil podobné video istý zákazník z Veľkej Británie a vyzýval v ňom na bojkot tejto značky a ako dôvod tiež uvádzal “rúhačský” toaletný papier. Následná petícia proti “patetickému pokusu o urážanie islamu,” požadujúca bezodkladné stiahnutie tohto artikla z predaja, už v stredu získala 2300 podpisov.

Ako uviedol vedúci pobočky predajne v La Défense: “Predmetný toaletný papier predajca stiahol «zo všetkých pobočiek francúzskych predajní”.

V stredu však bol tento papier ešte stále dostupný v internetovom obchode značky Marks & Spencer.

Videá si môžete pozrieť tu:


Zdroj