Bratislava 12. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Cliff Owen)

Tlačová konferencia amerického ministra zahraničia Mika Pompea a ministra financií Stevena Mnuchina sa týkala zavedenia nových sankcií a prepustenie poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona. Skončila však hanlivým komentárom jedného z novinárov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke John Bolton

Dvaja vysoko postavení politici z administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa mali venovať svoju tlačovú konferenciu najmä otázke sankcií proti osobám podozrivým zo spolupráce s teroristami. Celá kanonáda otázok sa však týkala inej témy – prepustenia z funkcie Johna Boltona.

Novinárov zaujímalo, či personálna politika Trumpa svedčí o tom, že jeho tím v oblasti národnej bezpečnosti je v rozpade.

Ohľadom kroku amerického prezidenta Mike Pompeo oznámil, že má právo rozhodovať, koho chce alebo nechce vidieť vo svojej administratíve. Nekomentoval však otázku, či je prepustenie Boltona spojené s nezhodami medzi poradcom a Trumpom ohľadom mierových rokovaní s Talibanom.

Počas toho, ako Pompeo a Mnuchin odchádzali z miestnosti, zapnutý mikrofón jasne zachytil komentár jedného z novinárov, ktorý svoj pocit z briefingu opísal výrokom: “Bože všemohúci. To je sh*tshow (pozn. čo sa dá preložiť ako vtákovina, a pod.).”

Podľa dostupných informácií to boli slová Josha Dawseyho z novín Washington Post, vo svojom sklamaní ale nebol sám. Podľa Fox News sa kolegovia novinára sťažovali, že tlačovú konferenciu zle organizovali a ministrov bolo zle počuť.

White House Reporter Caught On Hot Mic After Pompeo-Mnuchin Presser: ‘God Almighty, That Was a Sh*tshow!’ https://t.co/bMW42RjDdA pic.twitter.com/tBdaWM0Tdt

— Tommy X-TrumpIsARacist-opher (@tommyxtopher) 10. septembra 2019

Prepustenie Boltona

Donald Trump informoval Boltona, že jeho služby už v Bielom dome nepotrebuje. Povedal tiež, že s mnohými návrhmi svojho poradcu značne nesúhlasil, rovnaký názor podľa neho mali aj ostatní ľudia v administratíve. Meno nového poradcu pre národnú bezpečnosť prezident oznámi budúci týždeň.

Podľa CNN sa o miesto Boltona uchádza minimálne desať ľudí. Jedným z možných kandidátov na tento úrad je osobitný zástupca USA pre Irán Brian Hook. Druhým uchádzačom je generálmajor americkej armády v zálohe Ricky Waddell. Ďalší sú Steven Biegun, Rob Blair, Keith Kellogg, Richard Grenelle a Pete Hoekstra, Douglas Macgregor, Jack Keane či Fred Fleitz.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj