Paríž 20. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

V desiatkach francúzskych miest sa v utorok konali protesty proti vlne antisemitských útokov. Zhromaždenia za účasti tisícov ľudí prebehli po tom, ako neznámi páchatelia poškodili takmer 100 hrobov na židovskom cintoríne vo východnom Francúzsku, informovala agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Záber z protestu

Utorňajšie demonštrácie v približne 70 mestách po celej krajine podporilo 18 strán naprieč francúzskym politickým spektrom. Vlastné samostatné akcie si zorganizovalo len hnutie pravicovo-populistickej političky Marine Le Penovej.

Nárast antisemitských nálad vo Francúzsku vyvrcholil uplynulý víkend útokom na významného filozofa Alaina Finkielkrauta počas pochodu stúpencov hnutia tzv. žltých viest. Podľa francúzskych úradov vzrástol počet podobných prípadov medziročne o 78 percent. Polícia ich v roku 2017 zaznamenala 311, v roku 2018 už 541.

Na zhromaždení, ktoré sa uskutočnilo na parížskom Námestí republiky, sa zúčastnil aj francúzsky premiér Édouard Philippe a viac ako polovica členov jeho kabinetu a tiež dvaja bývalí prezidenti, Francois Hollande a Nicolas Sarkozy.

Svoje rokovanie na niekoľko hodín pozastavil aj parlament, aby umožnil poslancom účasť na protestoch, ktorým dominoval slogan “Už dosť”.

Prezident Emmanuel Macron zase navštívil židovský cintorín v alsaskej obci Quatzenheim, kde v utorok ráno objavili 96 náhrobkov posprejovaných hákovými krížmi.

“Budeme konať, prijmeme (potrebné) zákony, budeme trestať. Tí, ktorí to urobili, nie sú hodní (francúzskej) republiky,” povedal Macron počas návštevy cintorína prítomným predstaviteľom židovskej náboženskej obce. Neskôr spoločne so svojou manželkou Brigitte položil veniec pri pamätníku holokaustu v Paríži.

Vo Francúzsku žije najväčšia židovská komunita mimo Izraela a Spojených štátov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj