Washington 10. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)

Denník Wall Street Journal informoval o novej tajnej zbrani, ktorú Spojené štáty začali využívať v boji proti teroristom. Nová strela, ktorej vývoj začal v čase úradovania prezidenta Baracka Obamu, ničí svoj cieľ, bez toho aby spôsobila explóziu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Vďaka novým vlastnostiam zbrane a presným informáciám rozviedky o polohe cieľa, Spojené štáty dúfajú, že dokážu minimalizovať straty na civilistoch. Zbraň byť upravenou verziou riadenej strely Hellfire.

Modifikovaná verzia dobre známej strely Hellfire () R9X je konštruovaná tak, aby cez strechy vozidiel a budov dokázala preraziť stolibrové (viac ako 45 kg, pozn. red.) kovové plochy a zneškodnila svoj cieľ, bez toho, aby v okolí spôsobila obete na životoch (civilistov, pozn. red.) a škody na majetku,cituje denník WSJ nemenovaný zdroj.

Vývoj strely R9X bol reakciou na stratégiu teroristov, ktorí sa pred americkými náletmi schovávajú medzi civilistami.

Podľa zdroja bola nová zbraň od roku 2017 použitá zatiaľ iba dvakrát raz v Sýrii a druhýkrát v Jemene.

Hellfire, ktorá je o niečo dlhšia ako päť stôp (1,5 m, pozn. red.) a váži viac ako 100 libier (vyše 45 kg, pozn. red.), po sebe väčšinou zanecháva rozdrvené a vyhorené škrupiny od vozidiel, ktoré vo veľkom okruhu obklopené ohorenými sutinami. R9X taký rukopis nemá,zdôraznil zdroj WSJ.

Už skôr, konkrétne v apríli, Asistenčná misia OSN v Afganistane (UNAMA) zverejnila správu, v ktorej tvrdila, že afganskí a medzinárodní vojaci tento rok zabili viac civilistov ako Taliban.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj