Praha 23. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Youtube)

Na youtube kanáli Vickers Tactical bolo 18. januára publikované video o českej policajnej špeciálnej jednotke URNA. Jej úlohou je bojovať proti terorizmu a nebezpečným zločincom na území celej Českej republiky. Jeden z tímových veliteľov na videu hovorí o histórii jednotky, úlohách aj výcviku. Došlo aj na ukážky zbraní a praktickej streľby príslušníkov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Záber z videa

URNA je skratka pre Útvar rýchleho nasadenia Polície Českej republiky (URNA). Muž, s ktorým moderátor na videu v anglickom jazyku hovorí, bol predstavený ako jeden z tímových veliteľov, ktorý sa pripojil k URNE v roku 1990.

Český policajt vyhlásil, že v čase, keď jednotka vznikala, boli používané hlavne české zbrane. V súčasnej dobe sú v jednotke k videniu hlavne nemecké.

V Českej republike je našou hlavnou úlohou protiteroristická činnosť, vysoko riskantní páchatelia. Pracujeme s tajnými agentmi. V zahraničí spolupracujeme s tajnými službami a podieľame sa na ochrane VIP,povedal.

Policajná jednotka v rámci svojej prípravy trénuje, podľa slov českého policajta, streľbu, boj na malú vzdialenosť (CQB), ochranu VIP osôb, parašutizmus, potápanie, špecifické riadenie motorových vozidiel a motoriek.

Pracujeme po celej Českej republike, povedal a dodal: Situácie, keď dochádza k vzatiu rukojemníkov, sú naše.

Na otázku moderátora, ako jednotka vyberá svojich nových príslušníkov, veliteľ tímu odpovedal, že k výberu dochádza raz ročne.

Základnou podmienkou sú tri roky služby v polícii či armáde. Nasledujú fyzické testy, psychologické testy a pekelný týždeň. () Beh na päť kilometrov, kľuky, zhyby, drepy. Počas “pekelného týždňa minimálne spia, málo jedia a hlave chodia a pĺňajú úlohy,” vyhlásil český policajt.

Normálne máme okolo 30 uchádzačov. Obyčajne prijímame jedného, alebo dvoch. Občas tiež nikoho.

Jednotka, podľa jeho slov, trénuje každý deň, pričom jeden z tímov jednotky vždy zostáva v Prahe. Ďalší tím sa nachádza na strelnici.

Po rozhovore v miestnosti s veliteľom tímu URNY sa spolu s moderátorom premiestnili na strelnicu, kde český policajt prezentoval moderátorovi zbrane, ktoré jednotka používa. Vidieť boli hlavne nemecké kusy značky Heckler & Koch.

Špeciálna jednotka polície bola v Československu založená v roku 1981 ako časť vtedajších bezpečnostných zložiek. Jednotka bola zriadená v reakcii na teroristické útoky, ku ktorým dochádzalo na území Európy. Moderná história jednotky začala po Nežnej revolúcii.


Zdroj