New York 31. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hussein Malla)

Asi 900 vojakov môže zostať v Sýrii po stiahnutí amerických vojsk, informujú noviny The New York Times s odvolaním sa na vlastné zdroje. Americká prítomnosť v Sýrii nie je na konci

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Americký prezident Donald Trump 7. októbra oznámil, že USA začali sťahovať vojská zo severovýchodu Sýrie. Minister obrany USA navyše 13. októbra uviedol, že USA stiahnu okolo tisícky vojakov.

Podľa zdrojov denníka z kontingentu jedného tisícky vojakov v Sýrii ostane asi 250 členov armády, dislokujú ich v provincii Dajr az-Zaur. Navyše, k prvým niekoľkým stovkám pešiakov sa v blízkej dobe pripoja mechanizované vojská.

Celkový počet vojakov, ktorí budú chrániť ropné ložiská, bude asi 500. Ak vezmeme do úvahy vojská zo zóny Al Tanfu, zostane v Sýrii podľa prepočtu novín asi 900 amerických vojakov.

Turecká operácia v Sýrii

Turecko vykonáva od 9. októbra na severovýchode Sýrie operáciu Prameň mieru proti kurdským oddielom.

Sýrske orgány opakovane odsúdili okupačnú politiku Turecka na severe Sýrie. Rusko uviedlo, že Ankara sa musí vyhnúť krokom, ktoré by mohli brániť vyriešeniu sýrskeho konfliktu.

Mnohí západní partneri Turecka vrátane USA Erdoganovo rozhodnutie odsúdili. Pritom Washington, ktorý predtým podporoval Kurdov, informoval o stiahnutí vojsk.

Kurdi to vyhodnotili ako porušenie dohôd a uzavreli s Damaskom dohodu o spoločnom vzdorovaní Turkom. Sýrska armáda mala obsadiť územie pozdĺž severnej hranice. Vládne vojská vstúpili do radu osád v guvernoráte Rakka a na severe Aleppa a kontrolujú pohraničné kontrolné stanovište v meste Ajn alArab (Koban).

Pozastavenie operácie

Washington a Ankara sa 17. októbra dohodli na pozastavení tureckej vojenskej operácie na 120 hodín a na stiahnutie kurdských oddielov z 30 kilometrovej nárazníkovej zóny na hranici Turecka a Sýrie, ktorú chce Ankara kontrolovať samostatne. Platnosť režimu zastavenia paľby vypršala o 20 hodine SEČ minulý týždeň v utorok.

Minulý utorok na základe výsledkov rokovaní prezidentov Ruska a Turecka Vladimíra Putina a Recepa Tayyipa Erdogana podpísali memorandum o vzájomnom porozumení. Predpokladá vstup na sýrsku stranu sýrskotureckej hranice za hranicami zóny tureckej operácie jednotiek ruskej vojenskej polície a sýrskej pohraničnej služby.

Budú napomáhať odsunu kurdských oddielov a ich zbraní na 30 kilometrov od sýrskotureckej hranice západne a východne od zóny operácie Prameň mieru okrem mesta Kámišlí.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj