Ankara 15. februára 2020 (HSP/Foto:Screenshot The National Interest)

Turecko stále hlbšie viazne v sýrskom konflikte. Prezident Erdogan vo svojom razantnom vystúpení podčiarkol, že Ankara nemieni odísť z územia tejto krajiny, kde má „svoje záujmy“. Otvorene povedal, že turecké jednotky v prípade porušenia „záujmov Ankary“ zaútočia aj na vládnu sýrsku armádu. To vlastne aj urobili

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke turecká stíhačka F-16C

Vojenský analytik Babak Taghvaee s odvolaním sa na zdroj v BBC ako jeden z prvých informoval o tom, že turecká stíhačka F-16C zostrelila sýrsky vrtuľník Mi-8 na území Sýrie. Vrtuľník spadol na území kontrolovanom islamistickými ozbrojencami a tureckými vojskami. Ako potom títo „vojaci“ naložili s telom pilota, radšej ani nebudeme spomínať, informovali o tom viaceré svetové média… Pád zostreleného sýrskeho vrtuľníka bol zverejnený v médiách a na sociálnych sieťach.

Niektoré európske, turecké a arabské médiá pripomenuli, že turecká stíhačka vzlietla zo základne Incirlik, kde sú umiestnené americké jadrové bomby – a nie jedna či dve, ale celých 50… Novinári „upokojili“ svetovú verejnosť, že Ankara ich nemôže použiť, pretože urobiť to môžu iba USA.

Podľa The National Interest na teritóriu Incirlika sa nachádza do 50 amerických jadrových bômb B61 rôznej sily. Plánuje sa, že ich vymenia na novšie americké bomby B61-12, ale zatiaľ neboli zverejnené žiadne správy, kedy sa to stane. Avšak aj toto množstvo bômb, ktoré sa nachádzajú v Turecku, postačí na to, aby so zemou zrovnali a na jadrový popol premenili desiatky európskych miest alebo aj celú Sýriu.

Každá bomba B61 je o dĺžke 3,6 metra a váži vyše 300 kg. Letecká bomba B61-11 váži rovných pol tony. Tieto bomby môžu vybuchovať rôznymi spôsobmi – vo vzduchu počas slobodného pádu, na padáku, atď. Na ich zhodenie sa najviac hodí stíhačka F-16 alebo strategický bombardér.

V súčasnosti má USA 230 jadrových bômb B-61, z ktorých 130 sa nachádza v Turecku a v Západnej Európe. Ďalších 20 bômb B61-3/4 sa nachádza v Belgicku, 20 v Holandsku, 20 v Taliansku a 50 na základni Incirlik v Turecku. Najmenšia chyba, iná nebezpečná okolnosť – a turecká armáda by teoretický mohla uskutočniť jadrový útok na sýrsku armádu. Potom Tretia svetová vojna, o ktorej tak ochotne a podrobne píšu mnohé európske a americké médiá, by sa mohla začať práve v Sýrii – v krajine, kde už dlhšie pokračuje občianska vojna, americká a turecká okupácia a boj proti terorizmu.

Eugen Rusnák

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj