Rijád 29. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Medzinárodný nátlak na Saudskú Arábiu mal za následok, že Rijád bol zbavený práva hostiť veľký šachový turnaj. Avšak, ako píše The Guardian, nedávno zvolený prezident FIDE Arkadij Dvorkovič nielenže oznámil prenesenie turnaja do Petrohradu, ale aj vyhlásil, že Saudská Arábia zostáva jeho sponzorom

Ilustračné foto

Keď bola Saudská Arábia v tomto mesiaci zbavená práva usporiadania veľkého šachového turnaja, usporiadatelia sa rýchlo dohovorili s Rijádom o prenesení tejto športovej akcie do inej krajiny, ktorá vyvoláva menej rozporov: do Ruska. Ako píše The Guardian, naliehavé rokovania viedol bývalý kremeľský úradník Arkadij Dvorkovič, ktorý bol nedávno zvolený za prezidenta Medzinárodnej šachovej federácie FIDE. Sľúbil, že riadenie tohto športu urobí transparentnejším.

Ako píše ďalej The Guardian, Dvorkovič je moderný technokrat, ktorý riadil rôzne sektory ruskej ekonomiky a tiež organizačný výborfutbalových majstrovstiev sveta. Svoju novú funkciu dostal v komplikovaných voľbách, počas ktorých zazneli obvinenia z podplácania a zo štátneho zasahovania. Teraz sa venuje veľká pozornosť tomu, ako dokáže Dvorkovič premeniť komerčnú a politickú stránku tohto druhu športu.

“Táto konkrétna situácia bola vis major. Je predsa nenormálne, keď proste berieme a prenášame turnaj do Ruska. Rusko je ale krajina s veľkými šachovými tradíciami. Proste viem, že keď budem mať problémy s usporiadaním nejakého turnaja, Rusko mi vždy pomôže,” povedal Dvorkovič v rozhovore so spravodajcom novín.

Ako pripomína autor článku, uponáhľané rozhodnutia o prenesení majstrovstvá sveta 2018 v rapid šachu a bleskovom šachu sa stalo výsledkom rastúceho medzinárodného nátlaku na Rijád. Šachový svet ešte dlho pred vraždou Džamal Chášukdžího odsúdil túto krajinu za odmietnutie poskytnúť víza izraelským šachistom v roku 2017. V tomto roku vznikli zhodné obavy a FIDE oznámila nečakane prenesenie majstrovstiev do inej krajiny, pritom vyhlásila, že Saudská Arábia zostáva aj naďalej sponzorom turnaja.

V októbri zachránilo Rusko Rijád pred hanbou, keď poslalo veľkú delegáciu úradníkov a biznismenov na investičnú konferenciu, ktorej sa odmietli zúčastniť americkí a európski investori. So šachovým turnajom sa stalo to isté. Dvorkovič síce nezverejnil detaily transakcie, v ktorej Petrohrad vytlačil v mimoriadnych rokovaniach iného uchádzača. Povedal ale, že toto rozhodnutie sa prijímalo spolu so šachovou federáciou Saudskej Arábie.

Dosiahnutá dohoda sa stala pre Dvorkoviča previerkou jeho schopnosti riešiť zložité organizačné a politické problémy medzinárodného šachu. Keď sa uchádzal o tento úrad, vyslovoval sa pre väčšiu transparentnosť FIDE a pre zvýšenie jej skromného rozpočtu. Jeho aparát tvrdí, že v nadchádzajúcom roku bude môcť zvýšiť objem sponzorských prostriedkov desaťnásobne. Dvorkovičovu protikorupčnú kampaň však zatienilo aktívne lobistické úsilie ruskej vlády, ktorá prostredníctvom svojich veľvyslanectiev vyzývala národné šachové federácie, aby jeho kandidatúru podporili. V interview pre britský denník potvrdil Dvorkovič skutočnosť diplomatickej podpory, povedal ale, že nie je na tom nič neobvyklé.

“Obviňovali ma z toho, že ruský prezident a vláda mi poskytovali podporu vo voľbách. To je smiešne, pretože ide o úplne normálnu vec. Je predsa normálne, že podporujú verejne ruských kandidátov. Nejde o žiadne podplácanie, o žiadne protiprávne akcie. Vyhlásili verejnú podporu kandidátovi, ktorý chce federáciu riadiť,” povedal Dvorkovič.

“Musím hájiť záujmy všetkých členských federácií a nejde len o Rusko. Ak dokážeme ukázať dobré výsledky, bude to mať pozitívny vplyv na povesť krajiny,” dodal Dvorkovič, keď odpovedal na otázku o tom, ako bude jeho administratíva zlepšovať povesť Ruska v zahraničí.


Zdroj