Londýn 11. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)

Časopis The Economist, ktorý vypočítava takzvaný index Big Mac, označil rubeľ za najpodceňovanejšiu svetovú menu. Vyplýva to z najnovšieho indexu

Ilustračné foto

Index Bic Mac, ktorý vypočítava The Economist od roku 1986, sa zakladá na teórii parity kúpyschopnosti, podľa ktorej sa majú kurzy mien v dlhodobej perspektíve vyrovnávať v súlade s cenami identických potravinových košov v rôznych krajinách. Preto rozdiel v cenách Bic Macu v rôznych krajinách bude ukazovať mieru podcenenia tej či onej meny.

Podľa odhadov The Economist zostane ruský rubeľ najpodceňovanejšou svetovou menou: je podceňovaný o 70,4% v porovnaní s dolárom.

V Rusku stojí Bic Mac 110,17 rubľov (čiže 1,65 dolárov), zatiaľ čo v USA 5,58 dolárov (čiže 373 rubľov). Takže rozdiel v aktuálnej cene hamburgeru v Rusku a USA je 70,4%, zatiaľ čo predpokladaný rozdiel menových kurzov sa rovná 19,74%.

Pred rokom, v januári 2018, bol rubeľ podceňovaný o 57%.

Časopis pritom poznamenáva, že prakticky všetky svetové meny zostávajú podhodnotené v porovnaní s dolárom, netýka sa to len švajčiarskeho franku a švédskej koruny.

Napríklad švajčiarsky frank je najprecenovanejšou svetovou menou (o 18,7%), pretože v tejto krajine stojí Big Mac 6,5 frankov (čiže 6,7 dolárov).


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj