Los Angeles 26. marca 2020 (HSP/Foto:Screenshot The Defense News)

Napriek tomu, že väčšina ľudstva v súčasnosti bojuje proti pandémii koronavírisu, niektorí pomerne veľkú pozornosť venujú aj iným otázkam, ktoré sú na prekvapenie tiež spojené s pandémiou. Niektorí odborníci stále porovnávajú vojenskú moc USA a Číny, pričom poukazujú na to, že súčasná situácia ovplyvňuje rozloženie síl. Časť analytikov sa domnieva, že pandémia koronavírusu hrá do karát Číne a oslabí vojenskú moc Spojených štátov. Uvádza to americký vojenský portál  The Defense News

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Screenshot The Defense News

Prízvukuje, že COVID-19 uštedril vojenskému priemyslu silnú ranu. Dokonca tvrdí, že koronavírus je pre USA horší ako 11. september, alebo vojna v Iraku. „Je to to najhoršie, čo sme zažili,“ cituje portál prezidenta kanadskej spoločnosti CAE Marca Parenta. Podľa jeho slov aj on musel sebe samému a celému vedeniu podniku znížiť mzdu o polovicu, viceprezidentom spoločnosti o 30%, manažérom a riaditeľom o 20% a všetkým ostatným zamestnancom o  10%. V spoločnosti prakticky zastavili všetky nové projekty, zriekli sa investičných aktivít a ďalších programov.

Spoločnosť GE Aviation prepustila 10% svojich zamestnancov. Od 1. apríla generálny riaditeľ David Joyce si zníži mzdu o polovicu. Takmer polovica zamestnancov, ktorí sa zaoberajú servisom techniky, momentálne nemajú čo robiť, nepracujú, čo, prirodzene, zapríčinilo zníženie výšky ich miezd.

Spoločnosť Airbus pozastavila vyplácanie dividend a snaží sa nájsť investorov, aby mohla získať finančné prostriedky, ktoré súrne potrebuje. The Defense News poukazuje na to, že sa zmrazujú všetky vojenské zákazky. Týka sa to výroby lodí, lietadiel a inej vojenskej techniky.

Značne poklesli akcie mnohých významných spoločností, napríklad, takých gigantov, ako je  Lockheed (o 34%), Northrop Grumman (o 24%), CAE (o 66%), GE (o 48%) atď. Akcie Boeingu prepadli dokonca o 67% a spoločnosť pozastavila výrobu vojenských lietadiel.

Eugen Rusnák

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj