Washington 18. decembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Jacquelyn Martin)

Federálny súd v Texase rozhodol, že reforma zdravotnej starostlivosti (ACA), tzv. “Obamacare” nazvaná podľa bývalého prezidenta Baracka Obamu, je neústavná

Sídlo Najvyššieho súdu USA

Uznávaný americký okresný sudca Reed O’Connor v texaskom Fort Worthe dal za pravdu argumentácii koalície 20 amerických štátov na čele s Texasom, že Obamacare nemôže ďalej existovať, keďže pre Američanov neplatiacich poistenie neexistuje žiadna pokuta.

BBC vysvetľuje, že odkedy Kongres v roku 2017 zaviedol zákon, ktorý zrušil daňové pokuty za neplatenie zdravotného poistenia, zrušil sa tým aj individuálny mandát znamenajúci platenie si zdravotného poistenia alebo zaplatenie pokuty. O’Connor teda tvrdí, že keď je “individuálny mandát nevyhnutný a neoddeliteľný od zvyšku Obamacare,” potom aj celá reforma je protiústavná.

Potešujúca reakcia prezidenta Donalda Trumpa prišla na Twitteri: “Nie je prekvapením, že ObamaCare uznal ako protiústavný veľmi uznávaný sudca v Texase.”

Wow, but not surprisingly, ObamaCare was just ruled UNCONSTITUTIONAL by a highly respected judge in Texas. Great news for America!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 15. decembra 2018

Podľa NBC News, tlačová tajomníčka Bieleho domu Sarah Sandersová vo vyhlásení uviedla: “Rozhodnutie sudcu potvrdzuje postoj prezidenta Trumpa, že Obamacare je protiústavný, a tak prezident znova vyzýva Kongres, aby nahradil Obamacare a konal tak, aby ochránil ľudí pred existujúcimi podmienkami a poskytoval Američanom kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť.”

Hovorkyňa demokratov v Snemovni reprezentantov Pelosiová sa vyjadrila, že toto rozhodnutie je “útokom na ľudí s nemožnosťou platenia si zdravotného poistenia a na prístup k cenovo dostupnej zdravotnej starostlivosti”.

Kalifornský generálny prokurátor Becerra povedal, že “dnešné rozhodnutie je útok na 133 miliónov Američanov s predtým existujúcimi podmienkami a na 20 miliónov Američanov, ktorí sa spoliehajú na ACA v oblasti zdravotnej starostlivosti, a teda na cestu smerom k dostupnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých Američanov”.

Biely dom tiež uviedol, že rozhodnutie bude podané ako odvolanie na Najvyšší súd USA a kým sa nevyjadrí, Obamacare zostáva naďalej platný.

Senátor Chuck Schumer k tomu dodal, že ak ho potvrdí aj Najvyšší súd, “bude to katastrofa pre desiatky miliónov amerických rodín, najmä pre ľudí s existujúcimi podmienkami”.


Zdroj