Testovací modul Dragon sa odpojil od ISS

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Mys Canaveral 8. marca 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-NASA TV)

Vesmírny modul Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX sa v piatok ráno odpojil od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a smeruje naspäť na Zem. Modul, na ktorého palube sa nachádza testovací panák Ripley, by mal dopadnúť do Atlantického oceánu pri pobreží Floridy. Malo by sa tak stať o 8:45 východného štandardného času (14:45 stredoeurópskeho času). Predošlé časti misie sa uskutočnili podľa plánu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Vesmírna loď navrhnutá na prepravu ľudí do vesmíru vyštartovala v sobotu z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. K ISS sa pripojila v nedeľu. Ripley má na sebe skafander a v oblastiach hlavy, krku a chrbtice má pripevnené senzory, ktoré zbierajú potrebné informácie o tom, čomu budú čeliť ľudia na ceste do vesmíru. Ak bude test úspešný, spoločnosť plánuje neskôr počas roka odobriť využitie systému na prepravu astronautov. Po uplynulé roky používali USA na prepravu ruské rakety Sojuz.

Prvým astronautom z ISS, ktorý vstúpil do modulu po jeho pripojení a posledný ho aj opustil, bol Kanaďan David Saint-Jacques. Podľa neho je Dragon “veľmi špičkový”, pričom ho tiež nazval vyššou cestovnou triedou.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj