Rabat 20. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/2M)

V marockom meste Marrákeš zatkli troch podozrivých v prípade vrážd dvoch škandinávskych turistiek, ktoré sa stali v pohorí Vysoký Atlas. Informoval o tom zdroj z prostredia vyšetrovania, na ktorý sa vo štvrtok odvolala agentúra AFP

Na snímke z 18. decembra 2018 forenzný tím na mieste, kde našli telá dvoch škandinávskych turistiek pri dedine Imlíl v oblasti pohoria Vysoký Atlas v strednom Maroku

Polícia už v utorok 18. decembra zatkla v Marrákeši jedného podozrivého a po troch ďalších podozrivých na úteku začala pátrať. Ich totožnosť polícia poznala.

Z vrážd 24-ročnej Dánky Louisy Vesteragerovej Jespersenovej a 28-ročnej Maren Uelandovej z Nórska sú podozriví islamisti.

Telá zavraždených žien sa našli v pondelok v odľahlej, izolovanej oblasti v pohorí Vysoký Atlas desať kilometrov od turistickej dedinky Imlíl. Táto oblasť je populárna medzi turistami.

Podľa miestnych médií prvý, v utorok zadržaný mal väzby na extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS). Prokuratúra v hlavnom meste Rabat vo vyhlásení zverejnenom v stredu uviedla, že tento prvý zadržaný muž bol členom teroristickej skupiny, ktorú však vtedy nemenovala.

Obe zavraždené ženy študovali na univerzite v južnom Nórsku a plánovali mesiac spoločne cestovať.

Maroko – obľúbenú turistickú destináciu, kde sú útoky na cudzincov mimoriadne zriedkavé – tieto zločiny šokovali.

Dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen vo štvrtok povedal, že brutálne vraždy možno pokladať za “politicky motivované, a teda za teroristický čin”, hoci zatiaľ sa k nim neprihlásila žiadna skupina.

“Stále existujú temné sily, ktoré chcú bojovať proti našim hodnotám,” uviedol Rasmussen a dodal: “Nesmieme ustúpiť.” Spomenul aj video, ktoré sa nachádza na sociálnych sieťach.

Marocké úrady a dánska polícia sa snažia overiť videozáznam, ktorý údajne zachytáva vraždu jednej zo žien, povedal Rasmussen.

Nórska premiérka Erna Solbergová v hlavnom meste Oslo podľa agentúry DPA vyhlásila, že to bol “surový a nezmyselný útok, ktorý odsudzujeme”.

Marocké úrady už skôr informovali, že telá nájdené neďaleko dediny Imlíl, v blízkosti najvyššieho štítu v severnej Afrike Džabal Túbkál (4167 metrov), mali rezné rany na krku.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj