Bratislava 15. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:Maxpixel)

Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku medzikvartálne rástla výraznejšie v porovnaní s priemerom za celú eurozónu aj za celú Európsku únie. Tempo jej medzikvartálneho rastu sa pritom rovnako ako v rámci celej EÚ a eurozóny zrýchlilo

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

V prvom štvrťroku oproti predošlým trom mesiacom slovenský hrubý domáci produkt (HDP) vzrástol o 0,9 percenta po posilnení o 0,8 percenta v záverečnom štvrťroku vlaňajška. Vyplýva to z rýchleho odhadu štatistického úradu EÚ Eurostat.

Podľa sezónne upravených údajov hrubý domáci produkt eurozóny počas januára až marca medzikvartálne posilnil o 0,4 percenta a v rámci celej EÚ sa zväčšil o 0,5 percenta. Rast oboch blokov sa zrýchlil, keďže v záverečnom štvrťroku 2018 ekonomika eurozóny medzikvartálne vzrástla o 0,2 percenta a HDP celej EÚ posilnil o 0,3 %.

Medziročne ekonomika eurozóny v prvom štvrťroku posilnila o 1,2 percenta a hospodárstvo celej EÚ o 1,5 percenta, čiže oba bloky rástli rovnakým medziročným tempom ako v štvrtom kvartáli 2018. Medziročný rast slovenského hospodárstva bol silnejší ako priemer eurozóny aj EÚ, ale v prvom kvartáli sa spomalil na 3,8 percenta z úrovne 3,9 percenta v záverečnom štvrťroku 2018.

SME POD EKONOMICKÝM TLAKOM LIBERÁLOV

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establIšmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj