Bratislava 26. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Témou strán sú aj odchody sudcov do dôchodku. Systém totiž v súčasnosti neplatí pre všetkých rovnako. Vyplýva to z odpovedí viacerých politických strán a hnutí na otázky agentúry SITA, čo plánujú s touto problematikou robiť. Okrem iného súhlasia politici s tým, aby fungoval pre sudcov jednotný systém na základe zákona

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

V praxi by tak nerozhodovala o sudcoch, ktorí dovŕšili dôchodkový vek, Súdna rada SR, ale automaticky by im zanikol mandát. V súčasnosti platí, že návrh na odvolanie sudcu pre dosiahnutý vek musí odobriť najskôr Súdna rada SR a následne prezident. Vo viacerých prípadoch pritom rada, ako najvyšší samosprávny orgán justície, postupovala rozdielne. V systéme sú tak aj sudcovia, ktorí už presiahli hranicu 65 rokov.

V systéme odvolavánia sudcov chce strana Sloboda a Solidarita (SaS) ponechať právomoci prezidenta. „Zrušíme tiež rozhodovane súdnej rady o tom, ktorý sudca v penzijnom veku bude odvolaný, a ktorý nie, pretože všetci sudcovia budú automaticky predložení na odvolanie prezidentom pri dovŕšení penzijného veku,“ uviedol Alojz Baránik. Miroslav Beblavý (PS/Spolu) súhlasí s jednotným systémom. Na diskusiu je skôr podľa neho nastavenie vekovej hranice. „Považujem to za správne. Otázkou je, v akom veku by mali sudcovia končiť, či po dovŕšení 65 alebo 67 roku, ale mali by sme mať systém, v ktorom by sudca po dovŕšení určeného veku už nemohol súdiť,“ uviedol Beblavý.

Aj strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko upozorňuje na to, že systém v súčasnosti nepostupuje voči všetkým sudcom rovnako. „Niektorí sudcovia presluhujú aj po stanovenom veku a sú vo svojich funkciách naďalej. Niektorí sú naopak odvolávaní okamžite po tom, ako dovŕšia stanovený vek,“ uviedol za kotlebovcov Martin Beluský. Ján Marosz z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti vníma, že súdny systém pôsobí niekedy až príliš uzatvorene. „Prekážka veku nemusí byť vždy najväčším problémom. Na druhej strane však máme množstvo mladých sudcov – čakateľov, ktorí sa nevedia dostať do toho uzavretého systému, ktorý je blokovaný aj sudcami s vysokým vekom. Bol by som za to, aby fungovala istá rovnováha, a aby pozícia sudcu nebola doslovne doživotná,“ povedal Marosz.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj