Berlín 5. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)

Prakticky všetci európski politickí lídri hovorili vo svojich novoročných prejavoch o význame západných hodnôt a prejavili pritom zjavný nedostatok sebakritiky, píše Telepolis. Vzniká tak dojem, že tieto hodnotylen akousi útechou, ktorá má zakryť ich politickú bezmocnosť, myslí si autor článku

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová

Takmer všetci politickí predstavitelia Európy prehovorili vo svojich novoročných prejavoch o význame západných hodnôt. Podľa Telepolisu bol ale v ich prejavoch cítiť zjavný nedostatok sebakritiky.

Politici tiež zabúdajú na to, že hodnoty nemôžu existovať mimo ekonomické a sociálne podmienky, pokračuje Telepolis. Dostávajú sa tak často do konfliktu s platnými právnymi normami.

Jedným z názorných príkladov podobného konfliktu je reakcia verejnosti na rozhodnutie šéfa Bieleho domu, Donalda Trumpa, o stiahnutí vojsk zo Sýrie. Poprední politici a médiá v ho za tento krok kritizujú. Pritom sa ale nezmieňujú o tom, že sa americké vojská po všetky tie roky nachádzali na území cudzieho štátu a porušovali medzinárodné právo.

Autor uznáva, že niekedy samozrejme existujú aj situácie, v ktorých nájdeme široký konsenzus v tom, že ľudské práva a iné hodnoty sú dôležitejšie ako formálne právne normy. Na prijatie rozhodnutia v podobných situáciách však existujú špeciálne štruktúry, ako je napríklad Bezpečnostná rada OSN.

Tie umožňujú zabrániť až príliš voľnej interpretácii práva a opierajú sa o základné právne zásady, najmä o právo na prezumpciu neviny a o existencii dôkazov. Koniec koncov, hodnoty sú predsa časovo podmienené a dajú sa veľmi široko interpretovať. V mene kresťanských hodnôt sa viedli vojny, kvôli civilizačnému pokroku boli vyhladené celé národy, otroctva a nároky na svetovú nadvládu boli ospravedlňované vierou v privilegovanosť svojho národa.

Súčasné západné hodnoty síce možno považovať za určitý pokrok, v porovnaní s ich historickými predchodcami, ale nemôžeme zabúdať na to, že demokracia končí pred bránou fabriky.

Na samotnom vyzdvihovaní významu hodnôt nie je nič zlé, ale v mnohých krajinách len málokto pochybuje o ich univerzálnosti. Takí ľudia majú eurocentrický pohľad na okolitý svet, a preto nedokážu pochopiť iné kultúry a sociálne osobitosti iných krajín.

Keď sa v novoročných posolstvách hovorí o západných hodnotách, potom vzniká dojem, že sú len akousi útechou a majú zakryť politickú bezmocnosť, píše v závere článku autor.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj