Bratislava 20. júla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Sputnik)

Iránske revolučné gardy zverejnili v piatok 19. júla zábery, ktoré dokazujú, že USA nezostrelili jedno z bezpilotných lietadiel v Hormuzskom prielive

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke bezpilotné lietadlo

Podľa Iránskych revolučných gárd je na záberoch vidieť, ako USS Boxer a ešte jedna loď vplávali do Perzského zálivu.

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že loď amerického námorníctva zostrelila iránske bezpilotné lietadlo. Podľa jeho slov bezpilotné lietadlo predstavovalo pre americkú loď hrozbu.

Iránske revolučné gardy uvádzajú, že na videu je vidieť, ako dron poslal snímky, vrátane tých, na ktorých je americká výsadková loď USS Boxer, ktoré boli nadobudnuté časovo predtým a potom, keď malo podľa USA dôjsť k spomínanému incidentu.

Vyostrená situácia v regióne

Teherán v druhej polovici júna oznámil, že sa iránskym silám protivzdušnej obrany podarilo zostreliť americký špionážny dron, ktorý sa dostal do vzdušného priestoru krajiny. Dron mal byť zostrelený neďaleko Kumobaraku v provincii Hormuzgán, asi 1200 km od Teheránu. Spojené štáty tvrdia, že bezpilotné lietadlo bolo zostrelené v medzinárodnom vzdušnom priestore.

Iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zarifa na Twitteri zdieľal ručne nakreslenú mapu s vyznačenými súradnicami, kde bol dron údajne zostrelený. Ďalej oznámil, že hodlá vec predložiť na prerokovanie v OSN. Porušenie iránskeho vzdušného priestoru označil za agresiu.

Iránska televízia ukázala úlomky amerického drona. Podľa Zarifa boli vyzdvihnuté v iránskych vodách.

K zostrelenie amerického drone došlo presne týždeň po útoku na dva tankery v Ománsky záliv, ktoré patria Japonsku a Nórsku. K útoku došlo v deň návštevy japonského premiéra Šinzó Abeho Teheránu.

Washington z útoku na tankery obvinil Teherán, ten zodpovednosť odmieta. Ako dôkaz Pentagon zverejnil snímky, na ktorých údajne členovia Iránskych revolučných gárd odstraňujú nevybuchnutú mínu z japonského tankera.

Avšak japonský prevádzkovateľ tankera spochybnil, že výbuch spôsobila mína. Odkazuje na členov posádky, ktorí tvrdia, že pred explóziou blízkosti tankera zahliadli lietajúce objekty.

Vzťahy medzi Spojenými štátmi a Iránom sa začali vyhrocovať po tom, čo Washington v máji minulého roka jednostranne odstúpil z jadrovej dohody a uvalil na Islamskou republiku nové sankcie. Trumpova administratíva proti Iránu začala kampaň maximálneho tlaku, aby prinútil Teherán vyjednať novú dohodu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj