Košice 15.júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Alexandra Moštková)

Do Knihy slovenských rekordov v týchto dňoch oficiálne zapísali siedmy ustanovujúci slovenský rekord, ktorý vznikol na začiatku leta na veľkom tancovaní Zemplínskej karičky s čardášom na košickej Hlavnej ulici

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Až 766 tanečníkov vytvorilo štrnásť sústredných/galaktických kruhov. V tlačovej správe o tom informovala vedúca koordinátorka podujatia Katarína Čániová.

„Za 21 rokov existencie knihy evidujeme viac premiérových rekordov v kategórii jednotlivcov. Avšak v prípade hromadných podujatí ide v prípade karičky o unikát, a to z viacerých hľadísk. U rovnakých organizátorov, v rovnakom odbore a pri jednom type tanca. Osobne sa mi toto veľmi podujatie veľmi páči pre jeho úžasný pozitívny náboj,” uviedol zakladateľ knihy rekordov Igor Svitok.

Spomínaný tanec každý rok otvára medzinárodný folklórny festival Cassovia Folkfest v Košiciach. „Takmer trojmesačnú prípravu a potom veľké tancovanie v deň D vnímame spolu s účastníkmi ako životabudič. Typický zemplínsky kruhový tanec prichádzajú do Košíc zatancovať súbory a jednotlivci z čoraz väčšej diaľky,“ uviedla Čaniová.

Hromadné tancovanie karičky na Košickej hlavnej má dosah aj na ďalšie oblasti. Inšpirovala k podobným podujatiam ďalšie mestá – Michalovce, Svidník či Prahu , ale aj k tvorbe akvarelov či prvých slovenských folklórnych mandál. Karička odštartovala v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry v roku 2013 a odvtedy sa každý rok zapísala do knihy Slovenských rekordov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj