Bratislava/Lisabon 21. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:Tamara Šimončíková Heribanová Facebook)

Pre Tamaru Šimončíkovú Heribanovú sú Vianoce časom oddychu, prechádzok v prírode, návratov a rodinných stretnutí. „Teraz, keď na striedačku už tretí rok žijeme v Lisabone, predstavujú pre mňa aj návrat domov, na Slovensko. Odkedy máme dcérku, vnímame Vianoce opäť trošku inak

Na snímke Tamara Šimončíková Heribanová

Verím, že raz bude spomínať na vianočné obdobie ako na čas plný lásky a pohody strávený s najbližšími. Tento rok priletíme z Lisabonu len pár dní pred Štedrou večerou. Do dvadsiateho decembra sme ešte pracovne vyťažení, v týchto dňoch fotíme pôvodné kroje z depozitárov národného múzea kostýmov, ale po príchode sa budem naplno venovať už len rodine a priateľom. V Lisabone máme teraz okolo osemnásť stupňov, teda adventný čas tu má úplne iný charakter. Teším sa na slovenské mrazy, vyštípané líca, snehuliakov, zamrznuté jazero a kapusnicu od maminy,” vyznala sa zo svojich pocitov agentúre SITA.

Na Štedrom dni má najradšej rodinnú atmosféru a pocit blízkosti: „Najradšej spomínam na Vianoce, keď som bola malá a Štedrý večer sme trávili s rodičmi, starkými, tetou a ujom v Hornej Strede. Vtedy ešte žili aj moji prastarí rodičia. Vianoce boli plné kolied, babičkiných medovníkov a vône ihličia.”

Na darčeky nekladú v rodine spisovateľky žijúcej v portugalskom Lisabone veľký dôraz. „Celý ten predvianočný stres sme eliminovali pred rokmi, keď sme sa dohodli na striedmosti v tomto smere. Zväčša si venujeme navzájom knihy alebo niečo z profesného odvetvia. Posledné roky si vždy pod stromček želám nejakú starú publikáciu o tradičnom odeve, krojovú súčiastku alebo kroj do zbierky. Minulý rok som dostala od tatina pôvodný kroj z Bziniec pod Javorinou, nádherne zaservisovaný, naškrobený. Od maminy som dostala pôvodný kroj z medzivojnového obdobia zo zaniknutej obce Lešť,“ zaspomínala si Šimončíková Heribanová.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj