Kábul 12. septembra 2019 (HSP/globaltimes.cn/Foto:TASR/AP)

Donald Trump nečakane zrušil existujúce tajné rozhovory ktoré mal viesť s hlavnými vodcami Talibanu. Dôvodom bol posledný teroristický útok v Kábule, pri ktorom zahynul americký vojak a 11 Afgáncov. V Afganistane si nie všetky ozbrojené frakcie želajú mier

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Zabihullah Mujahid, hovorca Talibanu skritizoval Trumpa za prerušenie dialógu a uviedol, že Američania robia veľkú chybu. Rozhovory s Talibanom iniciovali pred niekoľkými mesiacmi samotní Američania a Taliban dokáže aj ďalej úspešne bojovať proti Američanom a proamerickým silám, ktoré každý deň strácajú v Afganistane kontrolu nad novými územiami. Zabihullah Mujahid vystríha Američanov, ak ukončia rozhovory s Talibanom, ich straty opätovne výrazne vzrastú.

Z bezpečia Washingtonu sa na margo rozhovorov s Talibanom ozval aj americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, ktorý uviedol, že Washington nezníži americkú vojenskú pomoc afgánskym jednotkám, a neprestane v tlaku voči Talibanu, ak Taliban nesplní svoje sľuby. Pre Fox News Sunday Pompeo uviedol, že rozhovory s Talibanom sa momentálne pozastavili.

Trump chce ukončiť americkú vojenskú účasť v Afganistane. Vojna v Afganistane Američanov vyčerpala, odhalila problémy americkej armády, ktorá nedokázala splniť vytýčené strategické ciele. Najväčšie úspechy v Afganistane dosiahli Američania v čase, keď povinne v Afganistane bojovali kontingenty NATO, hneď ako z Afganistanu odišli britské jednotky SAS a francúzska Cudzinecká Légia, problémy Američanov začali rásť.

Američanov vojna v Afganistane ekonomicky vyčerpáva rovnako ako svojho času Sovietov. Sovieti bojovali v Afganistane 10 rokov, Američania a Západ v tom čase poskytovali mudžahídom vojenskú a ekonomickú pomoc. Bez tejto pomoci Západu by Sovieti, ktorí do Afganistanu neťahali nikoho z Varšavskej zmluvy, veľmi rýchlo militantných moslimských mudžahídov porazili a Afganistan mohol byť dnes rozvinutou krajinou.

Pre Američanov by bolo vhodné, aby zvíťazil aj v radoch amerických politických elít zdravý rozum. Keď chcú americkí vojenskí jastrabi aby vojna v Afganistane pokračovala, nech si oblečú maskáče, vezmú zbrane a postavia sa do prvej línie a ukážu sami ako sa má úspešne bojovať. 14 tisíc amerických vojakov a žoldnierov, ktorí trčia v Afganistane si ich v bojovej akcii určite radi pozrú, sami majú už afgánskej krvavej misie plné zuby.

Taliban a Američania v Afganistane archívne zábery

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj