Rím 10. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP)

Talianska koaličná vláda, ktorá sa skladá zo strán Liga Severu a Hnutie piatich hviezd, zvažuje zavedenie niekoľkých nových zákonov, ktoré by napadali kontrolu Centrálnej banky Talianska nad zlatými rezervami v krajine. O udalosti informoval denník Wall Street Journal (WSJ)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Jeden návrh zákona má údajne zaväzovať majiteľov, aby predali svoje akcie talianskej štátnej pokladnici za ceny z roku 1930.

Druhý právny predpis potom môže označiť talianskych občanov za vlastníkov rezerv talianskej banky vo výške 2 452 ton zlata, čo má hodnotu zhruba 102 miliárd dolárov. Talianska banka je v súčasnej dobe stále súčasťou európskeho systému centrálnych bánk.

Zlato patrí Talianom, nie bankárom. Sme pripravení bojovať kdekoľvek v Taliansku a v prípade potreby vyzvať Talianov do ulíc,zdôraznila Giorgia Meloniová, predsedníčka strany Bratia Talianska.

WSJ uvádza, že daný návrh zákona podporuje najmenej 60% talianskych zákonodarcov čo je viac než dosť na to, aby mohol byť schválený.

Guvernér banky Ignazio Visco však vyjadril znepokojenie nad touto otázkou, ktorá charakterizuje zlato ako časť majetku talianskej banky. Varoval, že zlato nie je možné použiť pre menové financovanie štátnej pokladnice.

Pritakal tak vlastne Gianlucovi Garbimu, generálnemu riaditeľovi spoločnosti Banca Sistema SpA, ktorý tvrdí, že to (že vláda tlačí na to, aby prevzala kontrolu nad zlatými rezervami, pozn. red.) vyzerá ako revolučné vyvlastnenie.

Vo februári taliansky minister vnútra Matteo Salvini vyhlásil, že ak je účet v červených číslach, potom je to preto, že ľudia, ktorí mali veci kontrolovať, tak neurobili.

Podpredseda vlády Luigi Di Maio uviedol, že zmena kurzu talianskej banky je nutná, ak sa zamyslíme nad tým, čo sa v posledných rokoch stalo. Podľa neho to teda znamená, že by mala byť súčasná správa regulátora vymenená.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj