Bratislava 14. júna 2019 (HSP/Foto:Gemerka)

Stres a únava sú v dnešnom hektickom svete často skloňované pojmy. Proti strate energie sa dá pritom jednoducho bojovať, niektorí ľudia volia pohyb, iní rôzne relaxačné metódy alebo upravia svoj jedálniček. Väčšinou však sledujú len príjem cukrov, tukov a bielkovín, avšak dôležité sú aj vitamíny a minerálne látky. Ktoré sú tie, ktoré nám pomáhajú zmierniť únavu a vyčerpanie?

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Únava je odpoveďou organizmu na fyzickú alebo psychickú záťaž. Väčšinou si predstavujeme ako záťaž športový výkon, no aj starostlivosť o rodinu je formou záťaže, rovnako ako pracovné nasadenie. Jednou z najjednoduchších možností, ako sa zbaviť stresu a únavy, je dodržiavať pravidelný pitný režim a dopĺňať vitamíny, ktoré sú základným kameňom zdravia, pretože udržiavajú rovnováhu v našom tele. Bez optimálneho množstva minerálov a stopových prvkov náš organizmus nevie správne fungovať. Dôležité však je aj to, ako ich prijímame.

Nedostatok minerálov

Minerálne látky predstavujú približne 4 percentá hmotnosti ľudského tela. Pre zdravie sú napriek tomuto zdanlivo malému percentu nevyhnutné. Zohrávajú dôležitú úlohu ako súčasť enzýmov, hormónov aj vitamínov. V dôsledku nedostatku minerálov dokázateľne dochádza k narušeniu vnútornej rovnováhy tela, no sledovať to vieme aj na našom zovňajšku, konkrétne na pokožke, vlasoch alebo nechtoch.

Minerály teda plnia viacero dôležitých funkcií. Naše telo nám zvykne dávať signály, ak trpí nedostatkom minerálov alebo stopových prvkov. Dobrá správa je, že si minerály vieme jednoducho doplniť pitím minerálnej vody.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Horčík ruka v ruke s vápnikom

Ak hovoríme o boji proti únave, mali by sme svoju pozornosť zamerať na horčík. Magnézium okrem toho, že zmierňuje príznaky únavy a uvoľňuje stres, bojuje aj proti svalovým kŕčom. Znižuje tiež krvný tlak a odporúča sa pri prevencii cukrovky či srdcových chorôb. Pre správne vstrebávanie horčíka je však dôležité aj zvýšené prijímanie vápnika.

Gemerka je minerálna voda, ktorej domovom je komplex jaskýň Slovenského krasu. Vďaka tomu je obohatená o prírodný horčík a vápnik v optimálnom pomere 1:3 pre správne vstrebávanie. Aj preto pitie Gemerky odporúčajú Slovenská lekárska komora, Slovenská kardiologická spoločnosť či Národná transfúzna služba. Vyskúšajte Gemerku vo fľaši z novej jaskynnej edície a nájdite opäť svoju stratenú rovnováhu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj