Brusel 29. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Agentúry Reuters a AFP dnes informovali o tom, že sa zástupcovia Európskej únie a juhoamerického obchodného bloku Mercosur, ktorý tvorí Argentína, Brazília, Paraguaj a Uruguaj, dohodli na podobe zmluvy o voľnom obchode. Konečne sa to tak po takmer dvoch desaťročiach podarilo

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Informáciu, ktorú dané agentúry s odvolaním na svoje zdroje zverejnili, nakoniec potvrdili aj zástupcovia oboch strán. Konečne tak bolo rokovanie o tejto zmluve takmer po dvadsiatich rokoch ukončené.

Uvádza sa, že dané rokovanie sa zintenzívnilo po tom, čo sa v USA dostal k moci súčasný prezident Donald Trump. Kvôli tomu totiž zamrzli obchodné rozhovory medzi Spojenými štátmi a EÚ. Únia sa teda zamerala na ďalšie veľké ekonomiky, v dôsledku čoho sa jej podarilo podpísať dohody s Japonskom či Mexikom.

Významní politickí činitelia o zmluve

K veci sa na svojom účte na Twitteri vyjadril napríklad dosluhujúci predseda Európskej komisie JeanClaude Juncker. Ten o tejto udalosti hovoril ako o historickom okamihu.

#Mercosur #trade deal done! A historical moment. In the midst of international trade tensions, we are sending a strong signal that we stand for rules-based trade. Largest trade agreement 🇪🇺 has ever concluded. Positive outcome for environment & consumers.https://t.co/AE5z78c81J

— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) 28. júna 2019

Ďalším, kto tento dôležitý medzník okomentoval, bol brazílsky prezident Jair Bolsonaro. Najvyšší predstaviteľ jednej z krajín Južnej Ameriky písal o jednej z najdôležitejších obchodných dohôd všetkých čias. Uvádza sa tiež, že táto krajina v súvislosti s týmto krokom dúfa v elimináciu ciel u pomarančovej šťavy, instantnej kávy, ovocia a pod.

Novinky o dohode o voľnom obchode neunikli ani českým politikom. Informoval o tom napríklad podpredseda TOP 09 Marek Ženíšek na Twitteri. Ten vo svojom poste napísal:

Po dohode a Japonska z februára tohto roku, je tu ďalšia dohoda na svete a Mercosur (Brazília, Arngentína, Uruguaj, Paraguaj).

Po dohodě EU a Japonska z února tohoto roku, je tu další dohoda na světě – EU a Mercosur (Brazíle, Angentina, Uruguay, Paraguay, ) 👍🇪🇺 https://t.co/OyD4nVTtAb

— Marek Ženíšek (@zenisek_m) 28. júna 2019

Uzavretie dohody ako najvyššia priorita

Už skôr sa k veci vyjadrila tiež európska komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. tento mesiac vyhlásila, že uzavretie dohody s Mercosurom považuje za svoju najvyššiu prioritu.

Táto dohoda ušetrí európskym podnikom vyše štyri miliardy eur ročne štyrikrát toľko čo naša dohoda s Japonskom, zaznelo vtedy z jej úst.

Ešte nie je vyhraté

Aj keď bola podoba zmluvy dohodnutá, jej schvaľovanie v rámci by však mohlo byť sprevádzané určitými komplikáciami. Napríklad Francúzsko aj niektoré ďalšie členské štáty EÚ sa totiž boja, že dôjde k prudkému rastu dovozu hovädzieho mäsa.

Na pozore sa majú aj ochrancovia prírody, ktorých vplyv po tohtoročných voľbách do europarlamentu značne vzrástol. Tí totiž varujú, že by daná dohoda mohla zvýšiť snahy o ďalší výrub lesov.

Čo dohoda prinesie?

Je nutné poznamenať, že spomínaný dokument musia schváliť nielen jednotlivé členské štáty EÚ, ale aj samotný Európsky parlament. Podľa Európskej komisie by mala táto dohoda pokrývať asi 780 miliónov ľudí. Jej hlavným cieľom je potom upevniť politické a ekonomické vzťahy s krajinami Mercosuru.

Navyše by tento akt mal vďaka odbúraniu ciel a ďalších obchodných bariér znamenať značné úspory, rovnako ako by mal vytvoriť tú najväčšiu zónu voľného obchodu na svete.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj