Tajomstvo Stonehenge je odhalené

Londýn 25. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)

Archeológovia zistili účel využitia bubnov z okolia dediny Folkton – starých kamenných valcov, ktorých vek dosahuje 4000 až 4600 rokov. Ukázalo sa, že kmene žijúce na severe súčasného Anglicka ich používali ako spôsob merania pre vytváranie megalitických stavieb vrátane Stonehenge.

Na snímke Stonehenge

Valce pokryté zložitým reliéfom boli objavené v roku 1889 v detskom hrobe z obdobia neolitu a od tej doby sú predmetom výskumu. Avšak až teraz vedci určili, na aký účel boli tieto artefakty použité. Píše o tom Daily Mail.

Vedci zmerali obvod každého bubna a zistili, že ak sedemkrát omotáte lanom veľký valec, nameraná dĺžka sa rovná 3,22 metra. Rovnaké číslo dostanete, ak omotáte osemkrát valec strednej veľkosti alebo desaťkrát ten najmenší.

Podľa archeológov mohli byť valce užitočné aj pri vytváraní útvarov v Stonehenge. Ide štruktúry troch kameňov, dva zvislé kamene ako stĺpy, na ktorých spočíva jeden vodorovný. Starovekí ľudia merali požadovanú dĺžku, napríklad mohli omotať lano okolo Folktonových bubnov alebo ich valili pozdĺž zeme. Vďaka tomu ľudia mohli používať pre stavbu veľké kamene rovnakej výšky. V súčasnej dobe sa predpokladá, že to všetko sa robilo bez meracích nástrojov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj