Florencia 11. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Wikimedia)

Génius tisícročia Leonardo da Vinci bol všestrannou renesančnou osobnosťou, ktorá predbehla svoju dobu o niekoľko storočí. Vedľa maľovania obrazov sa venoval sochárstvu, architektúre, prírodovede, hudbe, vynaliezaniu a písaniu. Čo ale bolo jeho tajomstvom?

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Autoportrét Leonarda da Vinciho

Odborníci z Galleria degli Uffizi vo Florencii (Taliansko) preukázali, že Leonardo da Vinci mal ambidextriu (z angl. všestrannosť, obojakost), čo už sa dlho predpokladalo, ale nebolo to dokázané. To znamená, že ovládal ľavú a pravú ruku rovnako dobre, uvádza sa v tlačovej správe na Phys.org.

Talianski vedci analyzovali kresbu Pohľad na údolie rieky Arno, ktorá je považovaná za jedno z prvých diel umelca a je datovaná rokom 1473, kedy Leonardo da Vinci dosiahol vek 21 rokov. Na obrázku je údolie rieky Arno, ktorá preteká Florenciou, s hradom Montelupo.

Odborníci si všimli dva malé nápisy, z ktorých jeden bol napísaný na zadnej strane obrazu a druhý zrkadlovo umiestnený na prednej strane.

Experti zistili, že predný nápis na plátne umelec aplikoval ľavou rukou a na zadnej strane pravou rukou.

Je známe, že Leonardo da Vinci sa narodil ako ľavák a písal zrkadlovým písmom. Znamená to, že jeho texty by sa mali čítať sprava doľava. Tento jav sa často vyskytuje u ľavákov. Vedci sa však domnievajú, že Leonardo sa už v detstve naučil používať obe ruky.

Leonardo sa narodil ako ľavák, ale vo veľmi ranom veku bol dosť vzdelaný, aby použil pravú ruku, povedal historik umenia Cecilia Frosinini.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj