Berlín 24. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Kamil Zihnioglu)

Európska únia zvažuje možnosť vytvorenia alternatívneho rozhodcovského súdu mimo Svetovú obchodnú organizáciu (WTO), ak by USA aj naďalej zasahovalo do práce organizácie, najmä do vymenovania nových sudcov do odvolacích štruktúr. To je uvedené v dokumentoch, s ktorými sa v nedeľu 23. júna oboznámili nemecké noviny Welt am Sonntag

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke americký prezident Donald Trump

Dodáva sa, že úradníci WTO, vedení európskou komisárkou pre obchod Ceciliou Malmströmovou, rokujú s Kanadou o možnom vytvorení alternatívneho rozhodcovského súdu. V prípade ich úspechu je plánované uzatvorenie dvojstranných dohôd, ktoré môžu byť neskôr rozšírené za účasti ďalších krajín.

Podľa návrhu budú obchodné spory riešené tromi ľuďmi. Budú vybraní vedúcim WTO z radov bývalých zamestnancov odvolacieho súdu organizácie.

zároveň vyjadrila nádej, že takéto rozhodnutie bude dočasné.

Už 10. júna americký prezident Donald Trump naznačil túžbu zvýšiť obchodné clá na dovoz vína z Francúzska na území Spojených štátov.

Vzťahy medzi USA a

9. apríla 2019 Donald Trump oznámil, že USA zavádza na clo vo výške 11 miliárd dolárov v dôsledku dotácií spoločnosti Airbus.

O deň skôr Úrad amerického obchodného zástupcu zverejnil zoznam tovarov, ktoré môžu byť predmetom dodatočných ciel. Zahŕňa niekoľko typov lietadiel vyrábaných vo Francúzsku, Nemecku, Španielsku alebo v Spojenom kráľovstve; rôzne potraviny, vrátane jogurtov, filé z lososov, vín a syrov, ako aj odevov, posteľnej bielizne a veľkého množstva ďalších produktov vyrobených v ktoromkoľvek členskom štáte .

Boj Washingtonu s Bruselom kvôli dotáciám Airbusu, dlhoročného konkurenta amerického Boeingu, trvá od roku 2004, keď sa USA prvýkrát obrátilo na WTO. V roku 2011 WTO tvrdila, že spoločnosť Airbus dostala v rokoch 1968 2006 dotácie z EÚ vo výške 18 miliárd dolárov.

USA tvrdí, že dotácie EÚ spôsobili pokles predaja spoločnosti Boeing a viedli k strate podielu na trhu v krajinách po celom svete.

následne obvinila USA, že poskytlo Boeingu nespravodlivú podporu, a to aj prostredníctvom daňových úľav. Brusel prehlasuje, že Washington poskytol Boeingu dotácie vo výške vyše päť miliárd dolárov v rokoch 1989-2006.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj