Tchaj-pej 19. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Kin Cheung)

Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen vyhlásila, že jej administratíva bude zvažovať udelenie azylu hongkonským demonštrantom na základe humanitárnych záujmov. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Hongkonská polícia rozohnala v sobotu demonštrantov

Prezidentka to povedala vo štvrtok počas štátnej návštevy Svätej Lucie, ktorá je jej poslednou zastávkou na ceste po karibských spojeneckých krajinách Taiwanu.

Išlo o reakciu na správy o tom, že niektorí hongkonskí demonštranti, ktorí 1. júla vtrhli do budovy miestneho parlamentu, chcú požiadať na Taiwane o azyl.

Taiwanská Rada pre vzťahy s pevninskou Čínou (MAC) odmietla potvrdiť, že ju kontaktovali demonštranti hľadajúci politický azyl, uviedla taiwanská tlačová agentúra CNA.

MAC oznámila, že ak Taiwan dostane od obyvateľov Hongkongu žiadosti o politický azyl, príslušné vládne úrady sa budú prípadmi zaoberať v súlade so zákonom založeným na princípe ochrany ľudských práv.

V Hongkongu, poloautonómnom čínskom meste, pretrváva napätie medzi protestujúcimi a úradmi od konca marca, keď vypukli demonštráciie proti návrhu kontroverznej extradičnej legislatívy, na ktorých sa zúčastňujú milióny obyvateľov.

Cchaj Jing-wen vyzvala hongkonskú vládu, aby riešila požiadavky demonštrantov.

Prezidentka predtým odsúdila plány čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga uplatniť voči Taiwanu rovnakú politiku “jednej krajiny a dvoch systémov”, akú Peking aplikuje v Hongkongu. Cchaj to označila za hrozbu pre “slobodný a demokratický životný štýl” tohto samosprávneho ostrova.

Taiwan má svoju vlastnú vládu od roku 1949, keď tam utiekli čínski nacionalisti po tom, ako prehrali v občianskej vojne s komunistami. Peking však považuje Taiwan za súčasť Čínskej ľudovej republiky. Samotný Taiwan sa oficiálne nazýva Čínska republika.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj