Damask 29. januára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Feras Domy)

Sýrski vojaci zajali bojovníka, ktorý bol svedkom príprav Bielych prilieb na ďalšiu provokáciu. Videozáznam jeho výsluchu zverejnilo ruské stredisko pre zmierenie v Sýrii

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke členovia dobrovoľníckej organizácie Biele prilby

Povinnosťou bojovníka Abú Hamza bola oi. ochrana skladísk v meste Kafr Hamrah. Povedal, že pred niekoľkými dňami videl, ako ľudia z civilnej obrany, teda Biele prilby, prišli do skladiska.

Neviem, čo tam skladovali. Pred nejakou dobou prišli ľudia v mikrobuse a naložili do neho škatule so šedivými nádobami a debny so súčasťami rakiet a granátov. Vzali tiež natáčacie zariadenie,povedal.

Po začatí bojových akcií Abúa Hamzu poslali na front, do obvodu Rašidin 4 na juhozápade mesta Aleppa, kde bojoval v oddiele Džajš Osman. Túto oblasť nepoznal a pri ústupe zablúdil a zajali ho.

Detaily pripravovanej operácie

Vedúci ruského strediska pre zmierenie Jurij Borisenkov skôr oznámil, že teroristi a ich spoločníci z Bielych prilieb v Sýrii chystajú provokáciu za použitia otravných látok, z ktorej plánujú obviniť sýrske úrady. Podľa informácií od miestnych obyvateľov a zajatých bojovníkov do osád Kafr Hamra v provincii Aleppo, Maaret Misrin a Ericha v provincii Idlib prišli pod ochranou teroristov zo skupiny Hayat Tahrir alSham predstavitelia Bielych prilieb s tlakovými nádobami, ktoré obsahovali pravdepodobne plynný chlór.

Vedúci sýrskej siete pre ľudské práva (so sídlom v Damasku) Ahmad Kazemi Sputniku oznámil, že viac ako 40 pracovníkov Bielych prilieb dorazilo do dediny Ejnata v Idlibe.

Čo je známe o Bielych prilbách

Organizácia Biele prilby vyhlasuje za cieľ ochranu civilného obyvateľstva Sýrie za dodržiavania politickej neutrality a neúčasti v bojových akciách. Na internete je veľa videozáznamov, na ktorých ľudia v bielych prilbách zachraňujú zranených spod trosiek.

Súčasne sa, ale objavili aj videozáznamy, na ktorých je vidieť, ako Biele prilby pripravujú inscenácie, maskujú ľudí za zranených a diktujú im, čo majú hovoriť. Okrem toho sýrski novinári zverejnili niekoľko videozáznamov, na ktorých boli záchranári vo vojenskej rovnošate a mali v rukách zbrane.

Na ruskom ministerstve zahraničia považujú činnosť Bielych prilieb za prvok veľkej informačnej kampane na ohováranie sýrskych úradov. Bašár Asad vyhlásil, že členovia tejto organizácie sú v skutočnosti stúpencami al-Káidy.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj