Tel Aviv 28. januára 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Ariel Schalit)

Zo strany Sýrie, Hizballáhu a Iránu prichádzajú čoraz tvrdšie vyhlásenia na stranu Izraela

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa Sýrie, Iránu či Hizballáhu nepriateľské aktivity Izraela na sýrskom území, rovnako ako aktivity izraelských ozbrojených síl na palestínskych okupovaných územiach, už presahujú prijateľnú mieru a evidentne podľa sýrskych, iránskych lídrov a lídrov Hizballáhu prišiel čas “vykúpať” Izraelcov v ich vlastnej krvi. Pokiaľ sa však Sýria, Hizballáh a Irán budú sústreďovať na vražedné slová a nepodniknú  plnohodnotnú bojovú operáciu voči izraelským cieľom, izraelská politika voči Sýrii, Hizballáhu a Iránu sa nezmení.

V prípade útoku voči Izraelu však budú musieť Irán, Sýria i Hizballáh rátať s ďalekosiahlymi dôsledkami. Momentálne nevyhovuje masívny útok voči Izraelu ani Rusku, pretože to môže znamenať nielen zvýšenie napätia na Blízkom východe, ale aj opätovnú kulmináciu síl v tomto nepokojnom regióne. Okrem toho Rusko nemá s Iránom všetky geopolitické ciele totožné a takisto Rusku veľmi nevyhovuje prípadné čoraz rýchlejšie draftovanie Sýrie do iránskeho náručia.

Sýrčania, Iránci a Hizballáh však začínajú byť presvedčení, že niekoľko desiatok mŕtvych Židov zapríčiní, že sa  Izrael začne  správať kultivovanejšie – to znamená že Izrael obmedzí svoje vojenské útoky na územie Sýrie a Libanonu a zmierni sa aj brutálna izraelská politika voči Palestínčanom. Ak by Sýria, Irán a Hizballáh naozaj dokázali tvrdo udrieť na území Izraela, smrť  niekoľko desiatok Izraelčanov kvôli útokom iránskych či sýrskych rakiet môže vážne otriasť  politickou pozíciou Netanjahua a jeho jastrabov, krátko pred aprílovými voľbami do Knesetu. Podľa tvrdení Američanov obrovským počtom rakiet disponuje aj Hizballáh a hlava Hizballáhu, šejk Nasralláh už potvrdil, že Hizballáh je pripravený zasiahnuť svojimi raketami územie Izraela z územia Libanonu.

Ruský portál Politexpert s odvolaním sa na portál Al-Masdar News informuje o slovách bývalého sýrskeho generála Rézu Sharikiho, ktorý tvrdí, že sýrske rakety dokážu zasiahnuť ciele na celom území Izraela a sýrske rakety majú dostatočný ničivý potenciál na to, aby zasadili Izraelu tvrdý úder. Väčšina rakiet sa podľa Sharikiho nachádza na tajných základniach a izraelské lietadlá na tieto základne doposiaľ neútočili. Sýrske rakety dokážu podľa generála Sharikiho vážne poškodiť aj izraelský systém PVO Iron Dome, ktorý vychádza z americkej koncepcie (rakety Patriot).

Pred niekoľkými dňami s podobnými tvrdými vyhláseniami na adresu Izraela v OSN vystúpil sýrsky vyslanec pri OSN Bashar al Dzafari, ktorý pohrozil Izraelu odvetným úderom za útoky Tel Avivu na medzinárodné letisko v Damasku.

Portál Iarex venoval svoju pozornosť vyhláseniam lídra Hizballáhu Hasana Nasrallaha. Ten dňa 26. 1. 2019 pre libanonský Al Mayadeen uviedol, že pravdepodobnosť úderu Hizballáhu na izraelské ciele je veľmi vysoká, pretože útoky Izraelcov v Sýrii sú neakceptovateľné a veľmi nebezpečné. Pri poslednom útoku Izraela, kedy sýrske systémy PVO zničili takmer 30 izraelských rakiet a navádzaných bômb (objavili sa aj sýrske informácie, že Rusi odovzdávajú sýrskym S-300 údaje s oneskorením, aby neboli ohrozené izraelské lietadlá) zahynulo na medzinárodnom letisku v Damasku 21 ľudí. Išlo o 6 sýrskych vojakov, 3 cudzincov a 12 príslušníkov Zboru stráži Islamskej revolúcie (iránski dobrovoľníci v Sýrii).

Šejk Nasralláh doslovne uviedol, že Sýria, Irán a Hizballáh sú členmi protiizraelskej aliancie a nie je dobré ich podceňovať. Podľa Nasralláhových slov Hizballáh má dostatok rakiet (od primitívnych po modernejšie rakety typu zem – zem), ktorými dokáže zasahovať ciele na izraelskom území . Aj primitívne rakety Hizballáhu dokážu zahltiť a finančne vyčerpať izraelský systém Iron Dome, ktorý bude nútený reagovať na všetky rakety, ktoré by ohrozovali izraelské ciele s rozvinutou infraštruktúrou a vysokou koncentráciou obyvateľstva. Rakety Iron Dome sú niekoľkonásobné drahšie, ako primitívne rakety odpaľované ručne z mobilných stanovísk, sofistikovanejšie iránske a sýrske rakety môžu zaútočiť neskôr, keď už budú možnosti Iron Dome z väčšej časti vyčerpané.

Video

Izrael sa pravdepodobne obáva odvetnej reakcie a do zbrane povolal niekoľko tisíc záložníkov, ktorí majú plátať diery v systéme izraelskej ochrany hraníc. Povolal do zbrane aj záložníkov protivzdušnej obrany, ktorí majú zvýšiť bojovú úroveň izraelskej PVO. Podľa informácii expertov už špecialisti izraelskej PVO rozmiestňujú doplňujúce prostriedky PVO v najnebezpečnejších smeroch, odkiaľ môžu priletieť nepriateľské rakety. Samozrejme je teoreticky možné aj to, že ide len o snahy Netanjahua zvýšiť hystériu v izraelskej spoločnosti a posilniť tak svoje politické pozície pred aprílovými voľbami do izraelského Knesetu.


Zdroj