Sýrčanovi, údajnému teroristovi z IS, chcú v Maďarsku predĺžiť vyšetrovaciu väzbu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Budapešť 18. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Budapeštianska prokuratúra iniciovala vo štvrtok predĺženie vyšetrovacej väzby sýrskeho občana Hasana F. podozrivého z členstva v teroristickej organizácie Islamský štát (IS), ktorého zadržali minulý mesiac v Budapešti

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság prokuratúra, ktorá muža vypočula 2. apríla pre podozrenie z trestného činu úkladnej vraždy a z prípravy teroristického činu, žiada predĺženie väzby o tri dni.

Prokuratúra poznamenala, že vyšetrovanie potvrdilo viaceré podozrenia, preto je potrebné predĺženie vyšetrovacej väzby.

Hasana F. zadržali na budapeštianskom Medzinárodnom letisku Ferenca Liszta 30. decembra 2018. Pri pasovej kontrole totiž vtedy 27-ročný muž predložil falošný pas a falošným dokladom sa snažil potvrdiť aj totožnosť ženy, s ktorou cestoval.

Maďarský súd ho za prevádzačstvo a ďalšie trestné činy odsúdil na podmienečný trest odňatia slobody a na tri roky ho vyhostil z krajiny. Sýrčana mali vyhostiť do Grécka, kde dostal štatút utečenca. V procese vyhostenia ho však vzali do vydávacej väzby.

V rámci spolupráce príslušných maďarských a belgických orgánov vysvitlo, že zadržaný je od roku 2016 členom IS a že v roku 2016 vyvraždil 20 členov jednej rodiny, pretože sa nechceli stať členmi IS.

Podľa budapeštianskej Vyšetrovacej hlavnej prokuratúry je Sýrčan podozrivý, že sa osobne zúčastnil na poprave členov rodiny, ktorá bola vykonaná odťatím hláv.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj