Bratislava 11. marca 2019 (HSP/Foto:Facebook CK Buro)

Slovensko v nedeľu zasiahla hrozná správa o úmrtí štyroch občanov pri leteckej havárii etiópskych aeroliniek. Na palube lietadla, ktoré sa v nedeľu ráno zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, boli cestujúci 33 národností. Celkovo nešťastie neprežilo 149 cestujúcich a 8 členov posádky

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Martin Hrnko

Zo Slovenska boli medzi obeťami dobrovoľníčka charity Dobrá novina Danica Olexová a traja najbližší rodinní príslušníci poslanca Národnej rady Antona Hrnka – jeho manželka Blanka, dcéra Michala a syn Martin.

Informáciu v nedeľu potvrdil aj poslanec Hrnko, ktorému vyslovilo úprimnú sústrasť množstvo osobností politického a spoločenského diania.

Syn Antona Hrnka – Martin pracoval ako sprievodca cestovnej kancelárie, ktorá k tragickému úmrtiu zamestnanca zverejnila príspevok na sociálnej sieti.

“Lúčime sa s jedným z našich najlepších sprievodcov a skvelým človekom. Martin, nezabudneme na teba…,” Uviedla cestovná kancelária Bubo.

Krátky článok v tejto súvislosti publikoval majiteľ spomínanej spoločnosti Ľuboš Fellner, ktorý uviedol, že o smutnej správe sa dozvedel počas nedeľného obeda: “Dozvedám sa, že padlo lietadlo pri lete z Addis Abeba do Nairobi a ešte to nie je potvrdené, ale bol v ňom Martin… Ihneď volám na naše letenkové oddelenie. My chlapi, čo zažívame dosť náročné veci, a pri cestovaní zažijete všeličo, si o sebe myslíme, že sme tvrdí, ale teraz mám slzy v očiach…”

“Martina som mal veľmi rád, mal som k nemu blízky vzťah. Svoj prvý zájazd v lete 2014 sa totiž išiel zaučiť priamo so mnou. Ja som bol hlavným sprievodcom na poznávacom zájazde Taliansko – Grécko a Martin bol pomocným, zaúčajúcim sa. Vyšli sme vtedy aj s deťmi (išlo o zájazd zo state Family) na Vezuv nad Neapolom aj na grécky Olymp.”

“Bol neuveriteľne dobrý v referátoch o umení, histórii, architektúre. V Olympii, mieste konania prvých olympijských hier sme si vyskúšali disciplínu, beh na štadióne. Nebežali sme nahí, ale Martin do toho dal všetko a potom som ho musel kriesiť, došlo mu zle. Mal veľmi rád jedlo a bolo to na ňom vidieť. Nešportoval. No bol veľmi inteligentný a svoju záľubu v jedle premenil na gurmánskeho špecialistu a keď som bol teraz v januári v Kapskom meste, tak to bol on, kto mi poradil reštauráciu Baia na Waterfronte a áno – perfektný tip!”

Fellner zverejnil aj komunikáciu s Martinom Hrnkom počas tohtoročných Vianoc: “Ahoj Ľuboš, Ďakujem, aj Tebe prajem pekné Vianoce. Sprevádzanie a cestovanie ma baví a som rád “v teréne”. Keby sa dalo, tak sprevádzam ešte viac, ale rok ma málo dní,” napísal Martin Hrnko.

Fellner ďalej dodal, že syn poslanca aktuálne nebol na zájazde jeho cestovky, “ale na svojej dovolenke”. “Ďalší zájazd mu mal začať 18. marca v Nairobi. Jeho posledný zájazd Juhoafrická republika, Namíbia, Botswana, Zimbabwe skončil a 6 klientov odletelo domov bezpečne a s nadšením.”

“Martin bol sakra dobrý sprievodca! 5 klientov letelo spoločnosťou Emirates a Qatar do Prahy a jedna klientka spoločnosťou Emirates do Viedne. Martin s mamou a sestrou chceli ísť na safari a za kmeňom Samburu a na Zanzibar. Presnú trasu nevieme, lebo to si Martin robil sám. On sa iba pýtal ostatných sprievodcov na pikošky. Na kmeň Samburu je najlepším odborníkom na Slovensku Martin Karniš, ktorý je našim destinačným manažérom na Afriku. S Martinom Hrnkom Afriku opakovane prešiel. O národnom parku Samburu sa rozprávali pred dvoma mesiacmi… Bohužiaľ, tam už nedoletel.”

Hrnkov zamestnávateľ podotkol, že lietadlo – iba pár mesiacov starý = úplne nový Boeing – sa zrútil 60 km južne od Addis Abeba.

“Nevedeli sme, kto bol na palube, lebo letenky sme jeho rodine my nerobili a všetko si zariadil Martin sám. On lietanie miloval. Ešte včera si písal s ďalšou sprievodkyňou Veronikou Hulíkovou, ktorá dnes oddychuje na Bali medzi dvoma zájazdmi a takto sprostredkovane vieme, že letel aj s mamou a so sestrou. Tiež od ďalšieho sprievodcu Stáňu, ktorý je v Johanesburgu viem, že spoločne s Martinom spolu kecali, že chce zobrať rodinu na safari, no nevedel či mama a sestra v Adis Abeba pristúpili…  Je to ohromná tragédia a ja chcem za celé BUBO vyjadriť úprimnú sústrasť pozostalým,” vysvetlil Fellner.

Dodal, že Martin je veľkou stratou pre firmu. “No aj ja osobne cítim ohromnú stratu. My dvaja sme sa míňali na Slovensku a tak bola jediná šanca stretnúť sa niekde vo svete. Videli sme sa o siedmej ráno na dubajskom letisku. Ja som sa po mnohých mnohých rokoch dostal na južný pól a oslavoval som a Martin chcel byť prvý čo mi z BUBO podá ruku. Chválil som Martina za to, ako vyzerá, ako za tie roky u BUBO zmenil. Martin začal športovať, výrazne schudol, skutočne sa veľmi posunul aj v rozhľade. Hovoril som mu, že som naňho hrdý.  Cítil som sa ako jeho učiteľ, ako jeho guru…,” ozrejmil.

“Martin mi dal knihu o Madagaskare, aby som ju zaniesol domov, aby mu nezaťažovala batožinu. Ako záložku v nej používal pohľadnicu boha Ngatoroirangi. Ide o polynézskeho hviezdneho boha, cestovateľa. Martin bol cestovateľom, je cestovateľom, bude cestovateľom. Ostáva tu s nami v našich srdciach. Česť jeho pamiatke!” uviedol v závere Ľuboš Fellner.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj