Kyjev 18. augusta 2019 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

Bývalé a nové vedenie Ukrajiny presadzuje totálnu ukrajinizáciu. Na to, že Kyjev vo svojej snahe potláčania rečí národnostných menšín poriadne preháňa a porušuje ľudské práva, vedúcich predstaviteľov krajiny viackrát upozornili zástupcovia mnohých organizácií Európskej únie. Úplne tragikomicky pritom vyzerá, keď najväčší „patrioti Ukrajiny“ používajú reč „agresora“ – ruštinu: ukrajinčinu totiž neovládajú…

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke syn exprezidenta Ukrajiny Petra Porošenka Michail Porošenko

Ukrajinské média si už neraz robili posmech z výrokov bývalého prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka, ktorý ovláda iba „kuchynskú“ ukrajinčinu, ale presadzuje totálnu ukrajinizáciu v krajine. Domáci novinári zistili, že deti exprezidenta ovládajú ukrajinčinu ešte horšie. Napriek tomu, že Petro Porošenko často opakuje, že v rodine sa rozpráva po ukrajinsky, málo kto tomu verí: v päťčlennej rodine exprezidenta iba jeho manželka Marina viac-menej dobre ovláda ukrajinčinu.

Najnovšie domáci novinári sa o tejto téme porozprávali so synom Petra Porošenka – Michailom, ktorý otvorene priznal, že ukrajinčinu vôbec neovláda. Prezradil, že komunikuje v ruštine, ale novinárov presviedčal, ako podotkol, že „z celého srdca má rád ukrajinčinu“. Rétorická otázka: prečo sa teda nenaučil „materčinu“, ktorú „má z celého srdca rád“?..

Novinári objavili detí Petra Porošenka 12. augusta v Kyjeve, vedľa budovy Štátneho byra vyšetrovaní, kam prišli podporiť svojho otca, ktorý bol v tej chvíli na výsluchu. Média poukázali na to, že deti prezidenta, ktoré zvyčajne majú na sebe drahé módne oblečenie, sa teraz obliekli tak, aby sa ich nedalo objaviť medzi inými ľuďmi, ktorí prišli podporiť Petra Porošenka. Novinári ich predsa objavili…

A trochu potrápili Michaila Porošenka v súvislosti s jeho poznatkami ukrajinčiny. „Samozrejme, v ideálnej situácii by sa patrilo rozprávať po ukrajinsky, ale ovládam iba ruštinu,“ priznal Porošenko mladší. Vysvetlil, že v ruštine komunikuje drvivá väčšina ľudí v jeho okolí a preto tiež rozpráva iba po rusky. Na otázku, či rodičia majú výhrady voči jeho „ruskojazyčnosti“, Michail s úsmevom odpovedal, že žiadne represie kvôli tomu nepoužívajú… Dodal, že otec ho niekoľko razy požiadal, aby sa aspoň občas pokúsil rozprávať po ukrajinsky.

Ukrajinskí novinári túto epizódu komentovali tak, že v rodine exprezidenta, ktorý presadzoval heslo „viera, armáda, jazyk“, samotní potomkovia Petra Porošenka nemajú nič spoločné ani s jednou súčasťou jeho obľúbeného hesla – ani s vierou, ani s armádou, ani s jazykom… Pripomínajú, že už o pár dni – 19. augusta sa uskutoční ďalší výsluch Petra Porošenka, ktorý figuruje v 11 prípadoch, v rámci ktorých je trestne stíhaný. Predpokladajú, že deti exprezidenta zasa prídu podporiť otca, ktorý sa, podľa viacerých expertov, iba ťažko vyhne tomu, že pôjde do väzenia.

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj