Bratislava 18. marca 2019 (HSP/Foto:VŠMU)

V stredu 20. marca 2019 o 18.00 sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie uskutoční koncert Symfonického orchestra Vysokej školy múzických umení. Toto najväčšie a najreprezentatívnejšie umelecké podujatie pre poslucháčov VŠMU sa každoročne koná v spolupráci so Slovenskou filharmóniou. Koncert je zaradený do koncertného cyklu JUNIOR, pre mladých návštevníkov koncertov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Plagát

Program večera je zložený z troch „populárnych“ diel klasického koncertného repertoáru. S mladými členmi symfonického orchestra ho naštuduje lotyšský dirigent Andris Vecumnieks, laureát Medzinárodnej dirigentskej súťaže Sergeja Prokofieva v Petrohrade v roku 2003.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Andris Vecumnieks

Umelec pôsobí aj pedagogicky, v súčasnosti ako docent na Lotyšskej Akadémii umení. Sólistom večera bude Jakub Čižmarovič, jeden z popredných interpretov mladej generácie, absolútny víťaz na medzinárodnej súťaži Festa Ueda v japonskom Nagane, v súčasnosti doktorand na katedre klávesových nástrojov a cirkevnej hudby HTF VŠMU.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Jakub Čižmarovič

Už ako 16-ročný debutoval s kolínskym Gürzenich Orchestrom a dirigentom Jamesom Conlonom. Roku 2009 mu bola na Slovensku udelená Cena Ľudovíta Rajtera. V súčasnosti pravidelne spolupracuje s nemeckými orchestrami, účinkuje na zahraničných festivaloch, pravidelne účinkuje na japonských pódiách a v Južnej Kórei. V USA debutoval s Chicago Symphony Orchestra pod taktovkou Jamesa Conlona. V jeho interpretácii zaznie v bratislavskej Redute legendárny Klavírny koncert č. 1 b mol op. 23 Piotra Iľjiča Čajkovského. Prvá polovica koncertu je venovaná dvom symfóniám – Symfónii č. 7 h mol, D 759 Nedokončenej Franza Schuberta a Symfónii č. 1 D dur op. 25 Klasickej Sergeja Prokofieva.

Koncert Symfonického orchestra Vysokej školy múzických umení sa koná na základe dlhoročnej a úspešnej spolupráce medzi Slovenskou filharmóniou a Vysokou školou. Ide o integrovaný projekt, do ktorého sú zapojení študenti viacerých katedier HTF VŠMU. Kľúčovú rolu majú poslucháči Katedry strunových a dychových nástrojov HTF, ktorí si zdokonaľujú svoje hráčske zručnosti a prácu v kolektíve. Taktiež majú príležitosť prezentovať sa pred širokou verejnosťou, a najmä pred svojimi rovesníkmi.

Redakciu informoval Vladimír Sirota z  Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU v Bratislave.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj