Bratislava 27. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Názor, že sudcovia by v prípade mediálne sledovaných káuz mali svoje rozhodnutia odôvodňovať aj pred verejnosťou, je legitímny. Na tlačovej besede to dnes povedala predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová

Zároveň pripustila, že takáto prax, ktorá sa využíva napríklad v Rumunsku alebo v Českej republike, sa u nás veľmi nevyužíva. “Nerobili sme to preto, lebo sudcovia, hlavne na najvyššom súde, sú enormne zaťažení. Ja som sa skutočne neodvážila požiadať kolegu, ktorý rozhodol nejakú veľmi významnú vec, že potrebujú médiá vysvetlenie rozhodnutia, ktoré vydal,” uviedla Švecová. Nevylučuje však, že takáto prax bude fungovať aj u nás. “Niektorí kolegovia by boli ochotní poskytnúť pre médiá takúto informáciu, ale ešte musíme ten mechanizmus lepšie spracovať,” povedala s tým, že takéto vystúpenie je však možné len po právoplatnom uzavretí veci. “Aby sa nestalo, že o neprávoplatnom rozhodnutí bude sudca rozprávať svoje názory, čo je teda zjavným porušením zákona a etiky,” zdôraznila.

Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála už v tejto oblasti existuje pár lastovičiek. “Teraz sa zmenil aj prístup na ústavnom súde, že samotní sudcovia spravodajcovia budú môcť verejnosť informovať sami,” povedal. Aj pre samotnú justíciu by podľa ministra nebolo zlé, keby sudcovia v právoplatne uzavretých veciach odôvodnili rozhodnutie aj pred kamerami. “Ale otázka je, či máme takých sudcov, ktorí to zvládnu, lebo iné je komunikovať s účastníkmi konania, iné je komunikovať s verejnosťou,” dodal Gál.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj