Nitra 28. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

Róbert Švec sa o pozíciu prezidenta SR uchádza ako nezávislý kandidát. Je vyštudovaný politológ a viac ako 15 rokov je predsedom občianskeho hnutia Slovenské hnutie obrody (SHO). Má 42 rokov a v súčasnosti je zamestnancom SHO, kde sa podľa vlastných slov naplno venuje občianskym aktivitám

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke kandidát na prezidenta Róbert Švec

Sú kompetencie prezidenta dostatočné alebo by ich mal mať viac? Ak viac, ktoré napríklad?

S veľkým záujmom sledujem diskusie niektorých prezidentských kandidátov, ktorí hovoria o tom, že by prezident Slovenskej republiky mal mať väčšie kompetencie. Ja si ale myslím, že v súčasnom právnom aj politickom systéme sú kompetencie prezidenta SR dostatočné.

Čo považujete za najdôležitejšiu a najpodstatnejšiu úlohu prezidenta SR a čo za najvýznamnejšiu kompetenciu?

Som presvedčený o tom, že prezident SR musí mať dlhodobú víziu nášho štátu, túto víziu musí aktívne občanom predkladať a, pravdaže, musí to byť človek, ktorý dokáže spájať všetkých lojálnych občanov našej vlasti. Jeho veľmi dôležitou úlohou je však aj to, aby nebojácne, priamo a vecne dokázal poukázať na aktivity alebo jednotlivcov, ktorí narúšajú záujmy Slovenskej republiky a narúšajú koncepciu štátu Slovákov a všetkých občanov Slovenskej republiky.

Hlavnou témou tohto obdobia je výber nových ústavných sudcov. Hoci väčšina politikov od začiatku hovorila, že je potrebné čo najskôr obsadiť voľné miesta, nestalo sa tak a v Smere je navyše názor, že by nových ústavných sudcov nemal vymenovať Andrej Kiska, ale nový prezident. Čo si o tom myslíte vy? Ako vnímate takýto postoj politikov a ich správanie sa voči ústavnému súdu, a v neposlednom rade k hlave štátu?

Ja sa domnievam, že je to taká politická hra a politikárčenie nehodné Národnej rady SR. My na Slovensku vyše 20 rokov počúvame z úst štandardných politikov o tom, aké je dôležité, aby súdnictvo bolo apolitické a odpolitizované, a pritom tí istí štandardní politici nám dnes ponúkajú napríklad na miesta ústavných sudcov aktívnych politikov. To som vždy odmietal, odmietam a odmietať budem. Ja som presvedčený o tom, že súdnictvo a ústavný súd musia byť odpolitizované, a pre mňa ústavný súd musí byť a je posvätná pôda, kde budú pôsobiť tí najlepší právnici zo Slovenskej republiky. To, čo sa dialo v národnej rade, pokiaľ ide o voľbu kandidátov na sudcov ústavného súdu, považujem za politikárčenie a veľkú nehoráznosť.

Ak by ste sa stali prezidentom, čo by ste chceli, aby po vás v paláci zostalo?

Bol by som veľmi rád, keby v ten deň, keď budem odchádzať z Prezidentského paláca a skončí sa mi mandát prezidenta SR, si Slováci mohli nahlas povedať, Róbert Švec, to bol pán prezident, pre ktorého vždy boli na prvom mieste záujmy občanov a Slovenskej republiky.

V Prezidentskom paláci býva deň otvorených dverí, kde sa ľudia môžu stretnúť s prezidentom. Niektorí kandidáti hovoria, že sa chcú s občanmi stretávať viac, hovorí sa aj o možnosti mať akýsi deň otvorených dverí raz v mesiaci. Aký je váš postoj? Ako budete udržiavať kontakt s ľuďmi?

Domnievam sa, že tá iniciatíva, aby raz za mesiac bol deň otvorených dverí v Prezidentskom paláci, je len taký politický marketing, taký politický folklór a nie je to úprimné od kandidátov na prezidenta SR. Jednou z hlavných úloh prezidenta je byť v neustálom kontakte s občanmi SR, aby mal spätnú väzbu. Ja si nemyslím, že na to musí byť jeden deň otvorených dverí v Prezidentskom paláci, ja ako prezident SR vždy, keď mi to pracovné povinnosti dovolia, budem navštevovať slovenské kraje, slovenské regióny a budem s občanmi hovoriť, budem sa ich pýtať, budem od nich chcieť silnú spätnú väzbu, aby povedali, čo sa im nepáči, čo by chceli zlepšiť, poprípade, s čím sú spokojní. Takže toto je moje poslanie ako prezidenta SR a tejto úlohy sa chcem aktívne zhostiť.


Zdroj