Vo Švajčiarsku predstavili novú 1000-frankovú bankovku. Švajčiarska národná banka (SNB) mierne pozmenila jej dizajn. Najvyššia bankovka je ružovo-fialovej farby s vyobrazením podania rúk a zemegule. Uvedený dizajn má podľa centrálne banky predstavovať globálnu komunikáciu.

Okrem toho, že ide o najhodnotnejšiu bankovku vo Švajčiarsku, zaraďuje sa aj k najcennejším na celom svete. Jej hodnota v prepočte na eurá je približne 880 eur alebo 1 000 amerických dolárov. Podľa údajov SNB je ich v obehu viac ako 48 miliónov, čo predstavuje približne 60% hodnoty všetkých bankoviek vo Švajčiarsku.

Ide o nezvyčajný krok, keďže ostatné krajiny postupne vyraďujú svoje bankovky vysokej hodnoty v súvislosti s tým, že v mnohých krajinách klesá používanie peňazí v hotovosti.

Podpredseda SNB Fritz Zurbruegg povedal, že fyzické peniaze sú pre švajčiarskych občanov ako „kultúrny fenomén“ a uviedol, že bankovka v hodnote 1 000 frankov zodpovedá potrebám občanov. Je vraj obľúbená pri nákupoch či pri platení účtov na pošte, a dodal, že je ceninou a artiklom na obchodovanie sama o sebe.

Ak chcú ľudia zaplatiť za kávu 100-frankovou bankovkou, nemusia sa ospravedlňovať – ​​nikto sa tu nepýta, či máte drobné… A kvôli tak vysokým hodnotám bankoviek niektoré banky dokonca umožňujú vybrať si z bankomatu až 5 000 frankov za deň (alebo 10 000 za mesiac) bez predchádzajúceho upozornenia. Nákup auta v hotovosti, ktoré často stojí desiatky tisíc frankov, vo Švajčiarsku tiež nie nič neobvyklé.

Napriek zakorenenej popularite hotovosti však rast mobilných aplikácií ako TWINT alebo V Pay začína pomaly rásť. Výskum uskutočnený v roku 2017 dospel k záveru, že podiel švajčiarskych spotrebiteľov, ktorí príležitostne využívali mobilné platby, sa zvyšuje.

Zdroj