Bratislava 11. júla 2019 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)

Predseda strany SaS Richard Sulík v rozhovore pre HNtelevíziu reagoval na aktuálny stav strany. Na jej popularitu, ale aj na vnútrostranícke záležitosti. Vyjadril sa aj k možným budúcim politickým spoluprácam 

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda Richard Sulík

V prieskumoch ide o zjavný pokles. “Ale zároveň hovorím, že tie prieskumy netreba preceňovať. To hovorím celé roky, to čo rozhoduje, sú volebné výsledky, ale áno, fakt je ten, že naše referencie poklesli preto, lebo pribudli tri nové strany.”  Sulík ale zdôraznil, že sú to len prieskumy a výsledok sa uvidí vo voľbách.”Ja som sa už vyjadril, že ak SaS bude mať horšie výsledky ako v parlamentných voľbách v roku 2016, bude to neúspech.”

Na to, aby zlepšili svoje výsledky budú robiť poctivú a rozsiahlu kampaň v ktorej budú voličom vysvetľovať, že práve oni sú ta zodpovedná vláda, ktorá je pripravená prevziať zodpovednosť za našu krajinu. “Máme najlepší program, máme kvalitných ľudí. Toto budeme hovoriť našim voličom.”

Prieskumy podľa neho netreba preceňovať a poukázal na príklad, keď pred poslednými voľbami mala SaS podľa prieskumov okolo 5 percent ale vo výsledku dosiahla vyše 12 percent. “My sme tá solídna, poctivá alternatíva. My sme tá strana, ktorá drží slovo.”

K tomu, či ho nemrzí, že bol doteraz braný ako líder opozície a teraz mu takto klesajú percentá povedal: “Mne to s tým lídrom opozície aj tak až tak veľmi nevyhovovalo.” A tento názor vyjadril aj v svojom článku, ktorý napísal pred dvoma rokmi.

V rozhovore sa venovali aj predsedníctvu strany. Správy, že Mistrík neprijal jeho ponuku na predsedníctvo v strane nevzal ani so smútkom, ani s radosťou. Mistríkovo rozhodnutie je fakt, ktorý potvrdzuje, že debata o lídrovi skončila. Ponuku mu dal preto, lebo mal za sebou veľmi intenzívnu kampaň, bol veľmi silný v prieskumoch a zachoval sa v svojej situácii cnostne. Aká bude ich budúca spolupráca je, podľa Sulíka, len vo hviezdach.

Sulík sa vyjadril aj k tomu, či by bol dobrým predsedom strany Galko. “Ja si nemyslím, že by bol dobrý predseda SaS, ale hovorím, to je bezpredmetné.”

Možnú politickú spoluprácu by si vedel predstaviť so všetkými stranami okrem Smeru, SNS a ĽSNS, čo zdvôrazňuje stále.

V rozhovore ďalej povedal, že má s Andrejom Kiskom dobré vzťahy a že sa dohodli na tom, že po voľbách budú spolu určite spolupracovať. Či by sa vedeli dohodnúť aj na témach, ktoré ich rozdeľujú, ako napríklad registrované partnerstvá povedal, že sa na takých témach musia zhodnúť najprv v strane Za ľudí. “Navzájom sme si sľúbili, že sa stretne, že budeme komunikovať a hľadať možnosti.”

V rozhovore sa vyjadril aj k informáciám, ktoré zverejnil Matovič, podľa ktorých má PENTA jasný plán, podľa ktorého by aj Andrej Kiska aj koalícia PS a Spolu, išli do vlády so Smerom bez Fica. “Pozerám sa na výroky Igora Matoviča, ako na výroky Igora Matoviča. To hovorí asi za všetko a nemienim to ďalej komentovať.”

V závere okomentoval aj rozhodnutie Lucie Nicholsonovej. Kedže ale ide o interné záležitosti stany, nechcel to veľmi rozvádzať. “Ja budem hlasovať za, aby bolo jej žiadosti vyhovené.” Zamrzelo ho však, že s touto žiadosťou prišla až po voľbách do EP. Podľa Sulíka sa veľmi intenzívne venovala kampani do EP a preto mala logicky menej času na kampaň do republikovej rady.  Na záver dodal, že neočakáva, že by prestúpila do inej stany.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj