Bratislava 11. apríla 2019 (HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)

Richard Sulík naznačil, že strany, ktoré chcú prevziať moc po voľbách v roku 2020 by mohli naraziť na spor najmä v otázke migrácie, vysvetlil vo videorozhovore pre Trend

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Richard Sulík

Richard Sulík v rozhovore uviedol, že do žiadnej predvolebnej koalície určite nemá záujem vstupovať. SaS chce byť podľa neho alternatívou súčasnej vláde.

Po voľbách v roku 2020 ale počíta so spoluprácou s ostatnými pravicovými stranami, pričom tá, ktorá získa najviac percent bude mať podľa Sulíka právo vybrať premiéra. Ak by bola najsilnejšia (zatiaľ neexistujúca) strana Andreja Kisku, liberáli z SaS by ho podporili vo funkcii premiéra.

Sulík priznal, že ak by súčasná opozícia o rok vystriedala vo vládnutí Smer-SD, SNS a Most-Híd, nová koalícia by bola pomerne široká s viacerými možnými názorovými trecími plochami. V súčasnosti sa zdá, že najväčšou bude migrácia.

Pnutie na podpore migrácie

Podľa predošlých vyjadrení prezidenta Kisku je našou morálnou povinnosťou pomáhať imigrantom a migrácia je vraj nafúknutá hrozba.

Sulík na druhej strane odmieta prílev migrantov z Afriky a Ázie. “Tak pnutia budú vždy, boli aj v roku 2010, keď sme išli do koalície s KDH, vtedy to bolo v iných oblastiach. Náš postoj k migrácii je jasný, konzistentný, neotáčame v týchto veciach,” vysvetlil.

“Keď si Andrej Kiska myslí, že jeho strana spraví dobre, keď bude migrantov vítať, alebo keď sa bude snažiť ľuďom vysvetliť, že to je super, ak sa nám nejaký počet z nich sem dostane do krajiny… nech to pokojne robí, my teda rozhodne máme pozíciu, že nie,” zdôraznil Sulí.

“Ak Andrej Kiska a Progresívne Slovensko prídu so skvelým návrhom prijímať X Y migrantov ročne a nebudú ochotní z toho ustúpiť, tak sa zrejme dohodnúť nebude vedieť,” dodal.

Sulík tiež vysvetlil, že jeho ambíciou bude zakotviť neprijímanie migrantov aj do programového vyhlásenia novej vlády. “My sme proti migrácii, lebo vidím veľmi dobre, ako to v Nemecku a Francúzsku škodí pôvodnej spoločnosti.”

“Teraz nevieme s čím príde Andrej Kiska, lebo ja viem, že on je za migrantov. Ak bude chcieť mať v programovom vyhlásení napísané, že Slovensko má súhlasiť s prerozdeľovacími kvótami, tak sa zrejme nedohodneme, lebo s týmto súhlasiť nebudem,” uviedol v rozhovore predseda SaS.

Pracovné nasadenie premiéra

Sulíkovi na Kiskovi vadí aj jeho súčasné pracovné nasadenie, ktoré mu dokonca podľa Sulíka bráni v tom, aby mohol vykonávať funkciu premiéra, po ktorej súčasná hlava štátu túži.

Na otázku, aký by bol Kiska premiérom Sulík odpovedal: “No dúfam, že nebude premiérovať od utorka do štvrtka, ja vám to neviem povedať, ale snáď si to premyslel a ide do toho s plnou vážnosťou.”

Na túto otázku Kiska v nedeľnej diskusii v TV Markíza neodpovedal, aj preto Sulík zdôraznil, že vláda je práca na 24 hodín denne. “Jednoducho, od pondelka do nedele non-stop musíte byť pripravený niečo riešiť, lebo vždy niečo vybuchne, niečo nečakané. Neviem si predstaviť riadiť vládu tri dni do týždňa.”

Nová strana

Sulík zopakoval, že vznik Kiskovej strany je podľa neho rozbíjaním pravicových síl.

Znovu priznal aj to, že v lete minulého roka mal s Kiskom stretnutie ohľadom jeho možného vstupu do SaS, ktoré Kiska odmietol. Sulík uviedol, že sa nebojí novej konkurencie aj v súvislosti s Kiskom i Progresívnym Slovenskom.

Zareagoval aj na vyhlásenia Zuzany Čaputovej, ktorá v predvolebnej kampani uviedla, že na mieste Kisku by v politike nepokračovala, niečo podobné potom povedala aj na adresu Sulíka v súvislosti s jeho niekdajším strenutím s Marianom Kočnerom.

“Je to začiatočnícka pýcha, tá by vylúčila všetkých, netreba to brať tak vážne…” povedal Sulík.

Vysvetlil ďalej, že keď Čaputová chce, aby Kiska odišiel kvôli kauze jeho firmy za 250-tisíc eur, ktoré potom doplatil na daniach, tak aj ona by mala skončiť, keďže jej brat urobil s firmou dlh 5 miliónov a bývalý líder strany Ivan Štefunko má podľa Sulíka kauzy s eurofondami.


Zdroj