Bratislava 25. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Súdna rada SR vyhlásila oficiálne voľbu nového šéfa Najvyššieho súdu SR. Vyplýva to z materiálu, ktorý je dostupný na oficiálnej webovej stránke súdnej rady. Súčasnej šéfke Najvyššieho súdu SR uplynie mandát v októbri tohto roka

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová

Kandidátov na predsedu najvyššieho súdu môže súdnej rade navrhnúť člen súdnej rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov najvyššieho súdu, sudca najvyššieho súdu a minister spravodlivosti. Predsedom Najvyššieho súdu SR sa môže stať len sudca najvyššieho súdu. V súvislosti s týmto postom bolo medializované meno bývalej šéfky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej.

Jednotlivé návrhy kandidátov sa doručujú priamo predsedníčke súdnej rady. Takto vytvorený zoznam kandidátov dostanú členovia súdnej rady minimálne 15 dní pred voľbou. Tá sa uskutoční na verejnom zasadnutí súdnej rady aj za prítomnosti kandidátov na predsedu najvyššieho súdu. Zároveň všetci dostanú rovnaké podmienky na prezentáciu ako aj obhájenie svojej predstavy o pôsobení vo funkcii predsedu najvyššieho súdu. Následne súdna rada o kandidátoch rozhodne v tajnej voľbe a na základe výsledkov voľby, v zmysle ústavy, predloží prezidentke Slovenskej republiky návrh na vymenovanie predsedu najvyššieho súdu do funkcie.

Výsledky volieb sa vyhlásia na zasadnutí súdnej rady, na ktorom sa voľba predsedu najvyššieho súdu vykonala. Prezidentke Slovenskej republiky bude na vymenovanie za predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky predložený ten kandidát na post predsedu najvyššieho súdu, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých členov súdnej rady.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj