Bratislava 30. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Súdna rada SR tvrdí, že návrh rozpočtu súdnictva, predložený Ministerstvom spravodlivosti SR, nezabezpečuje dostatočné podmienky na výkon základných úloh súdnictva. Súdna rada takisto nenavrhla na odvolanie ani jediného sudcu, ktorý dovŕšil vek 65 rokov. Súdna rada o tom informuje v zápisnici zo svojho stretnutia. 

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Snímka zo zasadnutia Súdnej rady SR

Medzi bodmi programu na pondelkovom (24.6.) zasadnutí Súdnej rady bola aj otázka rozpočtu súdnictva a Kancelárie Najvyššieho súdu SR  na roky 2020 až 2022. “Súdna rada Slovenskej republiky konštatuje, že návrh rozpočtu súdnictva a kapitoly Kancelária Najvyššieho súdu SR na roky 2020 až 2022 nezabezpečuje vytvorenie podmienok pre fungovanie účinného justičného systému navrhovanými finančnými zdrojmi na financovanie základných úloh súdnictva,” uvádza sa v zápisnici.

Stanovisko pokračuje s vysvetlením, že návrh v primeranej miere nezabezpečuje ani plnenie záverov stanoviska Poradnej rady európskych sudcov o financovaní a riadení sudcov a nekorešponduje ani so závermi takzvaného Bratislavského manifestu. Ten prijalo valné zhromaždenie Európskej siete súdnych rád, v ktorom orgán zjednocujúci všetky súdne rady v Európskej únii konštatuje, že členské štáty majú tendenciu nezohľadňovať skutočné zaťaženie a požiadavky súdov pri rozdeľovaní financií.

V otázke predloženia sudcov na odvolanie z dôvodu dovŕšenia veku 65 rokov rozhodovali sudcovia záporne. Z desiatich sudcov, ktorí spĺňali zákonné podmienky na odvolanie z dôvodu dovŕšenia veku 65 rokov, neodporučili odvolať ani jedného.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj