Sudkyňa Jana Baricová dnes prijala expertov OBSE/ODIHR na Detašovanom pracovisku Ústavného súdu SR v Bratislave

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bratislava 11. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Sudkyňa Jana Baricová vykonávajúca úlohu predsedníčky Ústavného súdu Slovenskej republiky dnes prijala expertov Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (OBSE/ODIHR) na Detašovanom pracovisku Ústavného súdu Slovenskej republiky v Bratislave

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke sudkyňa Ústavného súdu Jana Baricová

Volební experti sa tak, ako pri svojej návšteve v decembri minulého roku, zaujímali najmä o postavenie a úlohy Ústavného súdu Slovenskej republiky (ďalej len „ústavný súd“) pri ochrane pasívneho volebného práva kandidátov a aktívneho volebného práva voličov, ako aj o lehoty na podávanie volebných sťažností a lehoty ústavného súdu na rozhodnutie o volebných sťažnostiach. Sudkyňa Jana Baricová ich oboznámila s príslušnou právnou úpravou, relevantnou judikatúrou ústavného súdu a krátkou históriou rozhodovania ústavného súdu vo voľbách prezidenta od roku 1993 po súčasnosť. Zároveň sa zaujímali o rozhodnutie ústavného súdu vo veci vedenej pod sp. zn. PL. ÚS 2/2016, v ktorej bola sudkyňou spravodajkyňou sudkyňa Jana Baricová. Predmetné rozhodnutie sa týkalo volebného práva osôb vo výkone trestu odňatia slobody uloženom za spáchanie obzvlášť závažného zločinu a osôb pozbavených spôsobilosti na právne úkony.

Šesťčlenná volebná hodnotiaca misia ODIHR/Election Assessment Mission/EAM pod vedením Alexandra Keltchewskeho z Francúzska pricestovala posúdiť prípravu prezidentských volieb, monitorovať ich priebeh a na Slovensku bude prítomná až do ich ukončenia.

Redakciu informoval Tomáš Senaj z Kancelárie Ústavného súdu Slovenskej republiky.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj