Bratislava 3. decembra 2018 (HSP/Foto:HSP)

Sudca Miroslav Radačovský, ktorý súdil spor o pozemky vo Veľkom Slavkove, v ktorom figuroval aj súčasný prezident Andrej Kiska, dnes priamo na kanceláriu prezidenta podal oznámenie o svojom odchode. Dodržal tak svoj verejný sľub, ktorý urobil po skončení súdneho jednania, že tak urobí do 30 dní…

Na snímke sudca Miroslav Radačovský

Prezident Kiska prehral pred mesiacom na súde spor o pozemsky, ktoré kúpil od podvodníka. Po vynesení rozsudku na neodbytné otázky novinárov sudca Radačovský okrem iného odpovedal, že ak by bol on osobne, ako politik, v takej situácii, ako je prezident Kiska, tak by zaručene odstúpil. Toto jeho prehlásenie vzbudilo  pozornosť a na sudcu bol vyvolaný mediálny lynč. Preto verejne oznámil, že po vypracovaní rozsudku, teda do 30 dní, písomne odstúpi z funkcie sudcu. Urobil tak dnes, keď bol osobne  a za prítomnosti manželky odovzdať toto oznámenie v prezidentskom paláci v Bratislave.

Sudca Radačovský pri tej príležitosti pre média zdôraznil, že sa celý spor o pozemky snažil vyriešiť dohovorom zúčastnených, ale žalovaná strana to opakovane odmietla.

Na otázku Hlavných správ, či boli v tom čase na neho vyvíjané tlaky alebo hrozby, sa vyjadril, že určité hrozby určite boli a celá rodina žila pod výrazným tlakom, čo dosť možno ovplyvnilo jeho následné rozhodnutie o odstúpení z funkcie. Okrem toho  považuje procedúru odvolávania sudcu, ktorá mu hrozila, za nedôstojnú záležitosť a nepovažoval za dôstojné na konci svojej vyše 40 ročnej súdnej praxe niečím takým prechádzať.

S úsmevom dodal, že jedine uvažoval  s odstúpením vydržať pár mesiacov, do marca 2019, a odovzdať odstúpenie už novému prezidentovi Harabínovi.

Na ďalšiu otázku HS,  či neľutuje to, čo vtedy povedal a či by to povedal znova, zdôraznil, že to určite neľutuje a podobnú vec o prezidentovi môžno kedykoľvek zopakovať, a konieckoncov nielen o slovenskom prezidentovi.

Na otázky ohľadne toho, či podivné manipulácie s pozemkami v Hornom Slavkove nejavia už znaky konania hodné na trestnoprávny súd sa odmietol vyjadriť s tým, že situácia je pomerne jasná a každý si môže urobiť svoj úsudok.

Je paradoxom, že sudca podáva oznámenie o odstúpení do rúk toho, kto prehral súd. Nie je to dobrá vizitka nášho právneho systému, Ale o to viac  je to prejav osobnej čestnosti zo strany sudcu Radačovského, aká v našich pomeroch nebýva zvykom.

Porazenej strane, teda prezidentovi Kiskovi, beží stále zákonná doba, počas ktorej sa môže voči rozsudku o pozemku odvolať. Všeobecne sa ale usudzuje, že by Kiskovo ďalšie trvanie na spore bolo už naozaj amorálne.

Peter Vanád