Damask 17. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Abd Raouf)

Sudánsky prezident Umar Bašír navštívil v nedeľu Sýriu a rokoval so svojím tamojším náprotivkom Bašárom Asadom. Ide o prvého najvyššieho predstaviteľa členskej krajiny Ligy arabských štátov (LAŠ), ktorý zavítal do krajiny, odkedy v nej pred takmer ôsmimi rokmi vypukla občianska vojna, informovala agentúra AP

Na snímke sudánsky prezident Umar Bašír

Bašíra privítal na damaskom letisku sýrsky prezident Asad. Obaja lídri sa následne odobrali do prezidentského paláca, kde podľa štátnych médií viedli rozhovory o bilaterálnych vzťahoch i najnovšom vývoji v Sýrii a regióne.

Sýrii pozastavili členstvo v LAŠ krátko po vypuknutí tamojšej vojny v roku 2011. Arabské krajiny sankcionovali Damask a odsúdili Asada za použitie nadmernej vojenskej sily i to, že nerokoval s opozíciou.

Dôvod návštevy Bašíra v Damasku nie je zatiaľ známy. V čase, keď sa sýrsky konflikt postupne ukončuje v prospech Asada, ktorého armáda dobýva kľúčové mestá a populačné centrá, však niektorí arabskí činitelia vyjadrili záujem o obnovenie vzťahov.

Sýrska štátna tlačová agentúra SANA citovala vyjadrenie sudánskeho prezidenta o tom, že dúfa, že Sýria čo najskôr znovu získa svoju dôležitú úlohu v regióne. Bašír na schôdzke s Asadom podľa správy tiež potvrdil pripravenosť Sudánu poskytnúť všetko, čo môže, na podporu územnej celistvosti Sýrie.

SANA uviedla, že Asad poďakoval Bašírovi za návštevu zdôrazniac, že dá silný podnet na obnovenie vzťahov medzi oboma krajinami na úroveň, “aká tu bola pred vojnou v Sýrii”.

Bašír je lídrom Sudánu od roku 1989 a Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu naňho vydal zatykač pre obvinenia z vojnových zločinov počas konfliktu v jeho africkej krajine.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj