Chartúm 5. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Abd Raouf)

Vodcovia protestov v Sudáne a predstavitelia vládnucej vojenskej rady dosiahli dohodu o vytvorení spoločnej prechodnej vlády. Informovala o tom v noci na piatok agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Umar Bašír

“Obe strany sa dohodli na vytvorení zvrchovanej rady s rotujúcim vojenským a civilným predsedníctvom na obdobie najmenej troch rokov,” povedal novinárom mediátor Africkej únie (AÚ) Mohamed El Hacen Lebatt.

Dohodu o rozdelení moci sa podarilo dosiahnuť po dvoch dňoch rozhovorov, ktoré pokračovali v stredu po tom, ako predchádzajúce kolo rokovaní stroskotalo v máji na otázke, či by mal tento orgán viesť civilista alebo vojak.

K obnoveniu dialógu došlo po výzve Africkej únie (AÚ) a etiópskych sprostredkovateľov.

Napätie v Sudáne sa zvýšilo po násilnej likvidácii tábora opozície zriadeného pred veliteľstvom armády v Chartúme, pri ktorom 3. júna prišli o život desiatky ľudí.

Obe strany v tejto súvislosti podľa Lebatta súhlasili tiež s “podrobným, transparentným, celoštátnym a nezávislým vyšetrovaním všetkých poľutovaniahodných násilností”, ktoré sa v Sudáne stali v posledných týždňoch.

Vojenská rada pôvodne odmietla výzvu opozičnej skupiny Aliancia za slobodu a zmenu (ALC) na nezávislé vyšetrovanie udalostí z 3. júna a začala svoje vlastné vyšetrovanie.


Vojenská rada prevzala moc v Sudáne po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra z 11. apríla, čomu predchádzali niekoľko mesiacov trvajúce opozičné protesty.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj