Chartúm 8. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:pixabay)

Sudánski vojaci zasiahli v pondelok na ochranu demonštrantov po tom, ako sa bezpečnostné zložky pokúsili rozohnať protest tisícov protivládnych demonštrantov utáborených pred ministerstvom obrany v centre Chartúmu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na svedkov a aktivistov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Príslušníci poriadkovej polície a tajnej služby zasiahli proti protestujúcim slzotvorným plynom v snahe rozohnať dav približne 3000 mužov a žien. Avšak podľa svedkov a aktivistov vojaci strážiaci komplex, kde sídli aj veliteľstvo ozbrojených síl, prišli ochrániť demonštrantov, pričom vypálili do vzduchu varovné výstrely.

Bezpečnostné sily sa stiahli a v oblasti sa rozmiestnili vojaci, zatiaľ čo demonštranti skandovali heslá “Armáda nás chráni” a “Jeden ľud, jedna armáda”, uviedli svedkovia.

Vládny hovorca Hasan Ismáíl však uviedol, že bezpečnostný aparát je súdržný a “dav spred armádneho veliteľstva úplne vypratali spôsobom, ktorý si nevyžiadal obete ani na jednej strane”.

Masové nepokoje v Sudáne vyvolala nespokojnosť obyvateľov s výrazným zvýšením cien pohonných hmôt, chleba a múky, ako aj s akútnym nedostatkom základných potravín. Nepokoje v krajine pretrvávajú od decembra 2018.

Prezident Umar Bašír 23. februára odvolal ústrednú vládu i guvernérov všetkých provincií a vyhlásil výnimočný stav v trvaní jedného roka, aby za tento čas prijal mimoriadne opatrenia na prekonanie vážnej hospodárskej krízy. Parlament neskôr skrátil platnosť výnimočného stavu na šesť mesiacov.

Odbory odmietajú prezidentov návrh na začatie dialógu s opozíciou. Trvajú na tom, že “režim by mal byť zosadený a jeho represívne inštitúcie zrušené”. Požadujú tiež odovzdanie moci dočasnej civilnej vláde.

Bašír (75), ktorý sa k moci dostal v roku 1989 pri prevrate podporovanom islamistami, už takmer tri desaťročia vládne v Sudáne železnou rukou.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj